Kreş açmak

Kreş Açmak, Nüfus yoğunluğunun her geçen gün artması yaşam koşullarının daha da ağırlaşması evlenen çiftlerin çoğunun çalışmasıyla, en büyük mucize olan çocuklarımızın anne-baba dışında günlük ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla kreşler vardır. Yaşam koşulları diyoruz çünkü insanlar hayatlarını devam ettirebilmek için çalışmak zorundadırlar. Bu hepimiz için geçerli olan unsurdur. Günlük ihtiyaçlarımızı bir şekilde karşılayabilirken çocuklarımız için aynı şeyi söylemek mümkün görünmemektedir. Çünkü okul öncesi dönemde bulunan tüm çocuklarımız bakıma muhtaçtır kendi ihtiyaçlarını karşılamaları neredeyse çok zordur. Hal böyle olunca kreşlerin önemi tartışılmazdır.
Öncelikle kreş nedir diye bir açıklama yapalım. Kreş 0-2 yaş grubu bebeklerin günlük ihtiyaçlarının karşılandığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak açılabilen kurumlardır. Tabi bir de 3-6 yaş grubu çocuklaırn günlük ihtiyaçlarının karşılandığı ve okul öncesi eğitim kurumu olarak bildiğimiz gündüz bakımevleri bulunmaktadır. Gündüz bakımevleri de aynı şekilde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak açılırlar.
Artan ihtiyaçlara cevap verebilmek için girişimciler kreş açmak fikriyle yola çıkarlar. Aslında burada önemli olan kreş açmak mı yoksa kaliteli bir eğitim kurumu oluşturmak mı yoksa işin ticari boyutu mu ? Tartışılır. Bu girişimcinin bakış açısıyla doğru orantılı ve fikrini ne kadar özümsediği ile doğru orantılıdır. Neden bunu söylüyoruz çünkü çevrenize baktığınızda ne kadar çok kreş ve anaokulu olduğunu göreceksiniz. Bir çoğunu incelemenizi tavsiye ederiz. Her birinin diğerinden çok farkı olmadığını göreceksiniz. Danışmanlık hizmetimizden yararlanan bir çok girişimcinin fikrinin oluşmasında en büyük etken çevrelerinde çocuklarını gönderebilecekleri uygun bir kreş bulamamalarından kaynaklanmaktadır.
Kreş açmak girişimci için prestijli olacaktır. Kendine ait bir işletmesi olacak ve herşeyin sorumlusu da kendi olacaktır. Bunlar güzel tarafı ama aynı zamanda kreşi tercih eden veliler için de her bir çocuğun sorumluluğunu ayrı ayrı alacaklardır. İşin özü ciddi bir sorumluluğunuz bulunmaktadır.
kreş açmak isteyen bir girişimci personel kadrosunu ne kadar özenle seçerse kurumsal anlamda da o kadar başarılı olacaktır. Günümüz koşullarına baktığımızda hizmeti doğru verebilen işletmeler daha başarılı olmaktadırlar.
Kısacası kreş açmak günümüzde popüler bir iş koludur. Tercih edilebilirliğinizi doğru planladığınız takdirde sonuç sizin istediğiniz gibi olabilir.

Peki bu kadar popüler olmasına rağmen aklınızda “Kimler Kreş Açabilir ? ” diye bir soru geliyordur. Bir sonraki yazımızda buna değinmiş olacağız.

Kreş açmak isteyenlere fikir vermesi açısından belirtelim. Öncelikle yapmak istediğiniz kreş için ön araştırmalar yapın. Çevrenizi iyi inceleyin, bu iş için gerekli bütçeyi belirleyin, projenize inanın ve yolunuza devam edin.
Okul Danışmanlığı Hizmetleri, 01/31/2017
Yusuf YILMAZ