“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Kreş Açmak Şartlarıyla % 100 Başarı

03 Mart 2018 - 12:34

Kreş Açma Şartlarıyla % 100 Başarı

Kreş Açmak İçin gerekli Şartlar nelerdir

Kreş Açmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kreş açma Şartlarıyla % 100 Başarı iddialı olmasına rağmen imkansız değildir. Öncelikle başarı kriterimiz ne olacak değerlendirelim. Her girişimci elbette başladığı işin sonucuna ulaşmasını isteyecektir. Girişimci açısından başarı net karlılık olarak yansımalıdır. Karlılığı yansıtabilmek içinde sistemin doğru çalışmasını sağlamak gerekecektir. Peki sistem nasıl doğru çalışacak. Birlikte inceleyelim.

Kreş açmak niyetinde olan bir çok kimsenin ilk sorduğu soruların başında gelmektedir. Kreş açmak için gerekli şartlar nelerdir? sorusu yerine  “Peki bu şartlar ne için vardır?” diye sormak daha akıllıca olacaktır. Bu sorudan almak istediğimiz cevap prosedürleri öğrenmek mi yoksa iyi bir kreşin alt yapısını oluşturmak mı?

Önce herkesin merak ettiği Kreş Açma Prosedürü açısından bakalım.

Kreş açmak için şartlar kısmına baktığımızda ilk önce Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olma durumumuz var. Aynı zaman yüz kızartıcı suçlardan herhangi bir ceza almamış olmamız yani sabıka kaydımızın olmaması gerekmektedir. Kreş ve Gündüz bakım evi açabilmek için okur yazar olmamız yeterli olacaktır. Tabi diploma olarak en az ilk okul diploması yeterli görünmektedir. İşte merak edilen ilk şartı sağlayıp sağlamadığımızı görmüş olduk.

Kreş ve Gündüz bakımevi açmak için gerekli olan ilk şey bina. Bu binanın, bahçesi, odaları ve diğer kullanım alanlarının ne olacağı prosedürler kısmında yeteri kadar var. Bina ile ilgili kısımlarda burada yer alacak. Birde evraksal işlemlerimiz var başvuru aşamalarının nasıl olması gerektiği ile ilgili olarak tüm bilgiler yine prosedür aşamalarında yer almaktadır. Hangi personelin müdür olacağı ve öğretmenlerimizin seçimlerinde olması gereken özellikler de prosedürler içinde yer alacak.

Kreş açma şartları mı kreş açma prosedürleri mi?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu sorunun merak edilen yanı prosedürler amacı kreşin işletilmesi için alt yapının nasıl oluşturulmasıyla alakalıdır.

Kreş açma şartları konusunda çok fazla takılmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü öncelik olarak yapacağınız alt yapı çalışmalarıdır. Kreş açma şartları her halükarda çözülebilir fakat alt yapınız sağlam değilse o zaman istediğiniz kadar prosedürleri ezbere bilin birşey değişmeyecektir. Bir süre işletmenize devam edip sonrasında neden çocuk kaydı yapamıyorum gibi sorular soracaksınız. Peki, kreş açma prosedürleri size başarıyı getirecek mi? Bu sadece arabayı kullanmak için gerekli ehliyet gibidir ve % 100 gereklidir. Ehliyetimizin olması kaza yapmayacağımızın garantisi değildir.

Kreş açmaya karar verdiğinizde ilk yapmanız gereken husus durum değerlendirmesidir. Bu kural önemlidir çünkü yapacağınız yatırımın ne şekilde olacağını belirleyecek ve kreşin niteliklerini ortaya koyacaktır. Peki bunu nasıl yapacağız. Öncelikle yer bulmamız gerekiyor fakat yeri bulmadan önce işin fizibilitesini yapmak mantıklı olacaktır. Bu fizibilite sizin beklentilerinizin ne şekilde karşılanacağı ile doğru orantılıdır.

Bir örnekle açıklayalım.

Kreş açmaya karar verdiniz ve bir bina buldunuz. Binanın yapısını çok değiştiremeyeceğimize göre kapasite de binanın metrekaresi ve odalarıyla doğru orantılı olacaktır. Diyelim ki küçükten başlayıp büyüme hedefiniz var ve bu binada 40 kapasite alabileceksiniz. 40 kişilik bir kreş sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak mı? Personel, kira, mutfak ve fatura maliyetlerini ne ölçüde karşılayacak. Bilginiz var mı ? İhtiyaç analizinden kastımız tam da bu. En basit ortamda bile 100,000 TL civarında bir harcama yapacaksınız ve geri dönüşümü size nasıl olacak. Yatırımınızı ne kadar sürede geri alabileceksiniz?

Kreş açarken mantıklı olan, önce ne yapmak istediğinize karar vermenizdir. İhtiyaç ve beklentilerin kreş açacağınız bölgenin sosyo-kültürel yapısına ne derece dokunacağını, bölgenin gelir seviyesine nasıl hitap edeceğini bilmeniz gerekecek. Tabi bu normal şartlar altında bir de rekabet ortamı var. Eğitim planlamanız, personel yapılanmanız, eğitim ortamlarınızla birlikte sizin kalite çemberinizi oluşturacak unsurları ortaya çıkarmanız ve bunu tercih sebebi olarak belirtmeniz gerekecek.

Kreş açmak için genel hatlarıyla bilmeniz gereken bilgileri verdik. Bu bilgiler sizin en az %90 oranında başarılı olmanızı sağlayacaktır. Kreş açma şartları ile kreş açma prosedürlerini birbirine karıştırmamak lazım. Birinde asgari şartı taşımanız gerekiyor ki prosedür aşamasına geçebilesiniz. Biri olmadan diğerinin olması zor görünüyor.

Kreşinizi açtıktan sonra sizi ön plana çıkarak tercih sebebi yapacak unsurları oluşturmanız gerekmektedir. Size bir tavsiye verelim. Dışarıdan gelen her söze itimat etmeyin ve bir müdür koyarım başına diye düşünmeyin.Müdür eğitimden sorumlu ve sizin adınıza evraksal işlerinizi yapmaktan sorumludur. Sizin pazarlamanızı yapamaz. Müteşebbis olan sizsiniz. Yani riski alan sizsiniz. Eğer işletmenizin yönetimi ile ilgili detaylı bilgiye sahip değilseniz, işiniz biraz zor ama öğrenilmeyecek kadar da zor değil. Kreşi iki boyutta ele alın.

  1. İşletme Boyutu : Bu kreşin sürdürülebilir olması gerekiyor. Bunun için satış pazarlama kanallarınızı iyi bilmeniz hedef kitleye nasıl ulaşmanız gerektiği konusunda size avantaj sağlayacaktır. Yaptınız her çalışma sizi bir sonraki aşamaya hazırlayacak olup artan bir kalite olgusuna sahip olmanız gerekecektir.
  2. Eğitim Boyutu : Kreş içinde yapmış olduğunuz uygulamaların çocukların gelişimine ne kadar etki edip etmediğini kontrol etmeniz gerekecektir. Bunu genellikle öğretmenler nezdinde yaparlar fakat siz bu kadar basit düşünmeyin ve profesyonel olarak işinize odaklanın.

Kreş açma şartları olarak çözüm önerimiz

Çözüm önerimiz çok basit sürekli yenilenebilir olmak ve kalite algısını maksimum seviyeye çıkarmak. Lakin bunu yaparken klasik yaklaşımlardan uzak durun. Hiçbir şey tek başına yeterli değildir. Bir bütün olarak düşünün ve yapacağınız her bir hamlenin size geri dönüşlerini iyi analiz edin. herhangi bir durumla karşılaştığınızda ilk sorunuz şu olsun. Bu işlemi ya da eylemi yaptığımda bize geri dönüşleri neler olacak? Artısı, eksisi, fırsatları ve tehditleri neler olacak.

İşinizin her detayına hakim olmaya çalışın. Sonuçta çocuk odaklı çalışıyoruz ve çocukların gelişimleri sizin için çok önemli. Çocuk ne kadar iyi gelişirse ve okul dönemine hazır olursa uzun vadede siz de o kadar başarılı olursunuz. Kreşlerde başarı kriteri olarak sizin hedefiniz nedir. Aylık ciro mu, Eğitim kalitesi mi ? İkisinin bir arada olduğu kreşlerde daha çok avantaj sağlayacağınızı söyleyebilirim. Küçük bir örnek vermek gerekirse çevrenizde bir çok rakibinizin olduğunu varsayalım. Sizin kalite algınızla yaptığınız her çalışmada, veli görüşmelerinizin kayıt olarak size yansıma oranı diğerlerine göre %70 oranında artacaktır.

Kalitenizi ortaya çıkarırken de hepsini bir defa da değil adım adım ilerlemeyi tercih etmelisiniz. Bu sizi sürekli yenilenebilir bir yapıya ulaştıracaktır. Bu yapı sayesinde hem personeliniz hem de kreşiniz uzun vadede sağlam bir şekilde yoluna devam edecektir. Aynı zamanda bu yapı sizin köklü bir kurum olmanızın da önünü açacaktır.

Benzer İçerikler
  • Kimler Kreş Açabilir
  • Kimler Kreş Açabilir ? [caption id="attachment_13586" align="alignleft" width="580"] Kimler Kreş Açabilir ?[/caption] Kreş açmak ...
  • Kreş Açma Maliyeti 2018
  • Kreş Açma Maliyeti 2018 Kreş açarken en önemli hususların başında maliyetler gelmektedir. Bu yazımızda maliyet hesabı yaparken nelere ...
  • Kimler Kreş Açabilir
  • Kimler Kreş Açabilir? Bu yazımızda kreş açmak düşüncesine başlayanların en çok sordukları sorulardan biri olan Kimler Kreş ...