fbpx

Ucuza Kreş Açmak mı, Ekonomik Kreş Açmak mı

Ucuza Kreş Açmak Mümkün mü ?

Ucuza kreş açmak mümkün mü ? Bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız. Çocukları seven hemen hemen bir çok kişinin kreş açmak konusunda öyle ya da böyle düşünceleri oluşmaktadır. Kimi başarılı bir kreş açmak için kollarını sıvar ve çalışmalara başlar kimisi ise durum değerlendirmesi yapar çevresindeki kişilere danışır. Bu durumda iki farklı senaryo karşımıza çıkar.
Her halükarda kreş açmak isteyenlerin ilk hedefi “benim de bir kreşim olsun”dur. Kreş deyince de aklımıza ilk olarak gelen küçük çocukların bakımlarının yapıldığı yer. Buradaki bakım algısı akşama kadar çocuklarla vakit geçirmektir. Neden bunu yazıyoruz çünkü çocuklarla vakit geçirmek çok eğlencelidir. O kadar doğal davranırlar ki değişen dünyanın koşullarını düşündüğümüzde yüzümüzde tebessüm oluşur bu davranışlar karşısında.
Evet kreş açmak için girişimler başladı. Ucuza kreş açabilir miyiz? Ya da bu işin bize maliyeti ne olacak. İlk hesaplamamız gereken de bu olacak galiba. Burada hemen dip not vermiş olalım. Danışmanlık yaptığımız bir çok kişi bu noktada hesapları sadece malzemeler üzerine yapmaktadır.
Yapılan araştırmalar sonucunda bir maliyet tablosu çıktı karşımıza. Yerimizi bulduk onunla ilgili olarak çeşitli tadilat çalışmaları yaptık ve sıra geldi malzemelerin seçimine. İnternette yapılan araştırmalar sonucunda istenilen bütçelerde malzemeler bulundu lakin hepsini topladığımızda ciddi bir rakam çıkıyor karşımıza. Sonra buna diğer yapılan harcamalar da eklenince evdeki hesap çarşıya uymuyor.
Kreş açmak için gerekli olan bütçe elimizdekinden fazla çıkıyor. Birde bunun yanı sıra çeşitli aksilikleri düşündüğümüzde ekonomik olarak bir kaynak yaratmamız gerekiyor. Yine bir şekilde kaynak bulunup o kadar masrafın boşa gitmesi engellenmiş oluyor.
Genel itibariyle kreş açmış olduk. Tüm hesapları yaptığımızda karşımıza çıkan tabloyu söyleyelim. 100,000 TL üzeri. Bu rakamların altında kalma olasılığı mutlaka vardır. Bir kreş kapanmıştır ve siz onun yerini tutmuş ve tadilat masraflarından ciddi oranda tasarruf etmişsinizdir.
Hala ucuza kreş açmak mümkün mü derseniz cevabımız evet ucuza kreş açmak mümkündür diyebiliriz. Nasıl mı ? Çok Basit
Siz yerinizi buldunuz gerekli işlemleri yaptınız, malzemeleri de ikinci el satanlardan temin ettiniz. Çok fazla masrafa girmeden kreş açtınız. Tabi bu işin kime yararı var derseniz kimseye bir faydası yok.

Daha önce karşılaştığımız durumlardan bir tanesini örnek olarak vermek ucuza kreş açılır mı sorusunun cevabı niteliğinde olacaktır.

Bir gün kreş ve gündüz bakım evi olmak isteyen aslında resmiyete kavuşmak isteyen bir yere gittim. Bir apartman dairesinin giriş katı. 3 + 1 daire. Odalarda minderler ve duvarlarda çocukların yaptığı etkinliklerden başka hiç birşey yok. Mutfak bildiğimiz 10 m2 civarında küçük bir alan yemeklerin yapıldığı yer. Oyun alanımız yok . ortada küçük bir iki tane masa ve çeşitli oyuncaklar bulunmakta. Buranın kreş olması konusunda ciddi problemleri vardı. Dayanamadım sordum. Böyle bir yere çok para harcamasaydınız iyi olurdu. Toplamda ne kadar bir harcama yaptınız. Aklımdaki rakam tüm malzemeler için 5000 TL idi. Gelen cevap ise daha da ilginçti biz burası için 10,000 TL harcadık ta bu hale getirdik.
Buradaki sonuç ise çok basit. Ucuza kreş açılır mı ? Evet Açılır. Hiç bir yere bağlı olmayan kendi düşüncenize göre oluşturabileceğiniz ve hiç bir resmiyeti bulunmayan bir yer açarsanız o zaman ucuza kreş açmış olursunuz? Bu sefer de düşünmeniz gereken en önemli soru şu ;

Ben bu çocukların geleceği için ne verebilirim?

Şimdi gelelim diğer konuya. Ekonomik Kreş ve Gündüz Bakımevi Açılabilir mi?

Bu soru mantıklı çünkü ekonomik olmak demek ucuz olmakla aynı anlamı taşımıyor. Burada ekonomi yapmak fayda değer ilişkisini göze almak anlamına geliyor. Şimdi bir kreş açılırken fayda değer ilişkisine göz atalım.
Tadilat yapmamız gerekiyor. Tadilat kalemlerine kısaca bakalım. Elektrik tesisatı, ıslak hacimler, odaların oluşturulması, güvenlik önlemleri,yangın merdiveni vb..
Elektrik tesisatı için harcama yapmanız gerekiyor. Sırf ucuz olsun diye kablo kalitesini düşürmek mantıklı bir seçenek olmamaktadır. Bir kabloya düşen yük miktarının ne şekilde olacağını bilemeyiz o yüzden elektrik sistemlerinde mutlaka kaliteden yana olmamız gerekiyor. Ama tesisat çekilirken ustanın hattı nasıl çektiği ile alakalı fikir edinebilirsek kablo maliyetini düşürebiliriz. Burada ekonomik davranmak söz konusudur. Bir ihtiyaç var ve bu ihtiyacı karşılayacak maksimum fayda ve minimum maliyet prensibi işimizi çözebiliriz.
Oda bölmesi yapacağımız alanda alçıpan kullanabiliriz fakat duvarı etkin kullanacaksak alçıpan akıllı bir çözüm olmayabilir. Duvarda kullanacağımız ekipmanları taşıyabilmesi açısından kuvvetli olması gerekir. Herhangi bir zedelenmede tadilatı çok zor olacaktır.  O yüzden çift kat alçıpan kullanmamız gerekebilir. Sorunumuzu çözer mi kısmi olarak. Bunun yerine alternatif yöntemler kullanılabilir.
Bu ve bunun gibi seçenekleri çoğaltabiliriz. Olması muhtemel harcama kalemlerini doğru ihtiyaç analiziyle ekonomik hale getirebiliriz. Bu durumda harcamalarımız hem amacına ulaşmış olacak hem de ihtiyaç fazlası ödemelerin önüne geçmiş olacağız.
Sonuç olarak, ekonomik kreş açmakla, ucuz kreş açmayı birbirine karıştırmadığımız takdirde kreşimiz bir adım daha kaliteli olacaktır. Bunu kimse bilmeyecek diyebilirsiniz fakat bildiklerinizi anlatmazsanız tüm işler sıradanlaşır.