fbpx

2020’de Kreş Açmak İstiyorum Diyorsanız…

Kreş Açmak İstiyorum

Kreş açmak istiyorum. Düşüncenizin eyleme geçtiği ve kendinize söylediğiniz ilk cümle. Sebeplerimiz ne olursa olsun yeni bir iş koluna merhaba diyorsunuz. Önümüze nelerin çıkacağından habersiz olarak başlangıç yapıyoruz. Hayırlı olsun.

Konumuz kreş açmak olunca araştırmalar başlar. Aklımıza bir sürü soru gelir. Her birinin cevaplanması gerekli. Kreş açmaya nereden başlayacağımızı bilemiyoruz. O zaman durmak yok. Araştırma başlasın.

Kreş Açmak İstiyorum
Kreş Açmak İstiyorum

Kreş açmaya nereden başlamak gerekiyor?

Kreş işletmesini tanımlamalıyız. Kreş ve Gündüz bakımevleri 0-6 yaş çocukların bakım ve eğitim ihtiyaçlarını karşılarlar. En basit açıklaması bu. Tabi göründüğü gibi kolay mıdır? Tartışılır. Kimine göre kolay kimine göre zor. O zaman yeterliliklerimizi gözden geçirmemiz gerekiyor. Nasıl mı? Tek bir soru var. Kimler kreş açabilir?

İster MEB, ister AÇSHB olsun her ikisinde de kurucuda aranan tek şart var. En az ilkokul mezunu olmak ve ceza almamış olmak. Elbette 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir. Kimler kreş açabilir? konusunda detaylı bilgiyi http://kresacmak.com/kimler-kres-acabilir bağlantısında bulabilirsiniz. Kreş açmaya yetkin olduğumuza göre ihtiyaç belirleme zamanı.

Madem ki kreş açmak istiyorum dediniz. Bir kaç soru ile devam edelim.

Nasıl bir kreş açmak istiyorsunuz?

Hayaliniz nedir?

Kreşinizde neler yapmak istiyorsunuz?

Kreşinizde ne kadar kazanmak istiyorsunuz?

Sorularının cevabı kreşinizin kaderini belirleyecek.

Kreşinizin kaderini siz belirleyeceksiniz. Vereceğiniz her cevap sizin bu alanda başarılı olup olmayacağınızın habercisi olacaktır. Bir kreşte başarı ölçütü ne olabilir? Elbette doluluk oranınız ve ay sonunda kasanızda olan paradır. Çocuklara eğitim vereceğim deseniz de, kreş açmak ticari faaliyettir. O zaman aklımızda bir soru daha var. Kreş açmak karlı mı?

Kreş açma yatırımınızın geri dönüşümü mutlaka olacaktır. Olumlu ya da olumsuz olması sizin elinizde. Kısa bir hikaye ekleyelim. Sonucu siz belirleyin.

Çok eskilerden bilge olan bir adam varmış. Bilge herşeyi bilirmiş. Kim ne sorduysa hepsine cevap vermiş. Bu durum bir çoğunun hoşuna gidermiş. Köyün birinde, yaşayan adamın birisi içlenmiş. Mutlaka bilemediği birşey vardır diye düşünüyormuş. Nasıl yapsam ne yapsam derken, aklına bir fikir gelmiş.

Alırım avucumun içine bir kelebek. Giderim bilgenin karşısına. Sorarım. Bu kelebek ölü mü? Diri mi? Eğer ölü derse kelebeği bırakırım. Diri derse avucumun içinde öldürürüm.

Adam çıkmış bilgenin karşısına.

Bilge sana bir sorum var? Elimde bir kelebek var. Ölü mü? Diri mi?

Bilge adama bakmış, bir de eline. Müthiş cevabı vermiş.

Kelebeğin, ölü ya da diri olması senin elinde…

Anonim Hikaye

Kıssadan hisse oldu. Kreşinizin kazanması da kaybetmesi de sizin elinizde. Tavsiyemiz ona sahip çıkın. Kazanın. Kreş açmak karlı bir yatırım mı diye merak ediyorsanız detaylı yazımızı inceleyebilirsiniz. Kreş açmak karlı mı yazımıza http://kresacmak.com/kres-acmak-karli-mi bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Kreş açmak için binaya ihtiyacımız olacak. Size bir detay verelim. Küçük ya da büyük farketmeksizin bulacağınız yerler kreş olabilir. En azından bir şekilde kreş haline getirilebilir. İçiniz rahat olsun. Yani acaba burası uygun mu değil mi diye düşünmeyin. Mutlaka uygun hale gelir. %90 diyebiliriz.

Danışmanlık aşamasında bir çok yer görüyoruz. Bu yerlerin %90 ı kreş ya da anaokulu olmaya uygun. Ama kazanmak için uygun mu? derseniz. Çoğu için hayır cevabı yine danışanlarımızdan geliyor. Bizim yaptığımız çalışma, buraya onu koy bunu koy değil. Tam aksine tam kapasite çalışma durumunda gelir gider tablosu ne olur üzerine kurguludur.

Kreş için, nasıl yer bulmalıyım?

Kreş için yer bulma aşamasında herkes aynı soruları soruyor. Yangın merdiveni lazım, su deposu gerekiyormuş, engelli aparatı olacakmış, sınıflarda 2m2 hesabı varmış.

Evet var. Prosedür olarak bir çok detay var. Yer bulmanın detaylarını prosedürden ziyade istekleriniz belirleyecek. Prosedür sadece ruhsat alabilmenizi sağlayan rehberdir. Çalışmalarımızda, 6 ay yer arayışımız oluyor. Bazen de çok hızlı bir şekilde yer bulabiliyoruz. Kreş için uygun yeri bulabilmek için biz size bir kriter verelim. En azından başlangıç aşamasında işinize yarayacaktır.

Orta segment bir kreş için;
En az 400 m2 kapalı alanı
En az 150 m2 bahçe alanına ihtiyacınız olacak. Böyle bir yerde tahmini kapasiteniz en az 50 en fazla 80 olabilir.

Sıfırdan kreş açmak yerine devren kreş alternatifini de düşünebilirsiniz.

Devren Kreşler fiyat olarak avantajlı olabilir. Zamandan ve evraklardan tasarruf edebilirsiniz. Kısa sürede çalışmaya başlarsınız. Bazen iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkabilir. Yine de plana sadık kalmak kaydıyla.

Sıfırdan kreş açmak mı? Yoksa devren kreş almak mı mantıklı ?

Her ikisininde kendi içinde güçlü yanları bulunmaktadır. Mantık kısmı ise nereden baktığımızla alakalı bir durumdur. Kısıtlı bir bütçe ile işe başlamak istiyorsanız devren kreş almak akıllıca olabilir. İşin dinamikleri var. İyi tanıyın ve kendinizi iyi tanıtın. Alacağınız kreşin detaylarına hakim olun.

Kreş açmak istiyorum diyorsanız mutlaka en başından planlama yapmanızı tavsiye ederiz. Gereksiz maliyetlerden kurtulacağınız gibi terzi işi bir çalışma ortaya koyarsınız. Tepeden tırnağa göze hoş gelen kreşiniz olur. Sizde büyük tabloya bakmak istersiniz. Teferruatlar olacaktır. Ama aşılmaz değildir.

Prosedür işlemleri gözünüzü korkutmasın. Kreş açma prosedürleri puzzle gibidir. Doğru parçaları yerleştirdikten sonra ruhsat almanızda engeliniz kalmayacaktır. Asla odak noktanız kreş açma prosedürleri olmasın. Kreş veya gündüz bakımevini açtıktan sonra prosedürlerle uğraşmayacaksınız. Günlük rutinleriniz olacak ve bu işlemlerin tümünü kreş müdürü yapacaktır. Zaten AÇSHB tarafından kreşte tutulması gereken evrakların neler olduğu bildirilecektir. Hangi evraklar diye merak ediyorsanız kreş açma yönetmeliğinde bu evraklar yer almaktadır.

Kreş açmaya karar verdiğiniz andan itibaren odak noktanız işletmeye yönelik olmalıdır. Velilerin beklentilerini karşılayabilecek ortamlar oluşturmalısınız. Rakipleriniz olacaktır. Onlardan ayrışmanız gerekmektedir. Hizmet kalitenizi artırmaya yönelik çalışmalar yapın. Hizmet kalitesi, velilerin tercih unsurlarından oluşmalıdır.

Branş etkinlikleri, okul öncesi eğitim kurumlarının olmazsa olmazı durumuna gelmiştir. Ama tercih sebebi değildir. Her branş etkinliği için veliden ücret alınmaktadır. Örneğin yüzme dersimiz var diye lanse eden bir kreş düşünün. Ama kendi içinde yüzme havuzu yok. Satranç eğitimimiz var diyen bir kreşin, kendi bünyesinde satranç eğitmeni olmaz. Dışarıdan hizmet alımı yoluna gider. Bu durumda ücreti de veliden talep eder.

Şimdi sormamız gereken soru şu. Velilerden neden ücret alıyoruz. Hem aidat ödeyecekler hem de branş ücreti verecekler. Peki branş etkinlikleri eğitimin içinde mi? Eğer içindeyse veli neden bu ücreti ödüyor. Değilse neden branş etkinliği ortaya çıkıyor.

Hepsinin bir sebebi var. En büyük sebep ise karlılığın düşük olması. Karlılık neden düşük? Çünkü başlangıçta bir planlama yapılmadı. Kreşin fizibilitesi yapılmadı. Düşük kapasiteli kreşler, işletme noktasında problemler yaşadılar. Bu durumdan çıkabilmek için branş etkinlikleri ve diğer etkinlikler ortaya çıktı.

Kreş açmak istiyorum diyenlerin çoğu farklı olabilmek için bir sürü detay ortaya çıkardılar. Ama kaçırdıkları nokta, bölgeyi iyi analiz edemediler. Nasrettin hoca misali “ya tutarsa” durumu ortaya çıktı. Kimisi tuttu, kimisi tutmadı.

Her ne olursa olsun, mutlaka planlama yapmalısınız. Hem geleceği planlayın hem de bu gün yapacaklarınızı. Markanızı oluşturun, hizmet kalitenizi artırın. Basit düşünün ama profesyonel olun. Her bir işlemin pazarlama değeri vardır. İyi ya da kötü.

 

Kreş açmak istiyorum diyenlerden Sık Sorulan Sorular

İlk defa kreş açmak isteyenler için hazırladığımız kreş açmak istiyorum yazımızın size rehber olmasını temenni ediyoruz. Sitemizde yer alan içeriklerin tamamı özgün ve gerçekçidir. Her makalenin kendi içinde önemli mesajları vardır. Merak ettiğiniz sorularınızı bize iletebilirsiniz. Kreş Açmak sitemizin İletişim sayfamızdan form doldurarak ya da telefonla arayarak bilgi alabilirsiniz. Kreş açma danışmanlığı hizmetiyle öne çıkmak için bize ulaşın.

Yusuf YILMAZ
Anaokulu ve Kreş Kurulum Uzmanı
Okul Danışmanlığı Hizmetleri