fbpx

Kreş Açmadan Önce Bilmeniz Gereken 10 Madde

Kreş Açmak İçin Bilmeniz Gereken 10 Madde

Okul Danışmanlığı hizmetleri olarak kreş açmak isteyip nereden başlayacağını bilemeyenler için hazırladığımız yazılardan biri de kreş açmak için gerekenler nelerdir? sorusunun cevabı olacaktır. Bu yazımızdan kreş açmak için bilmeniz gereken hususları değerlendirdik. Keyifli okumalar.

Kreş açmadan önce bilmeniz gereken 10 madde, kreş açmak isteyenler için hazırlandı.

1. Kreş Açma Fikri Oluşuyor.

Kreş açmak için bir çok nedeniniz olabilir. Bölgenizde en iyi işletmeyi kurmak, çocuklar için daha yaşanabilir alanlar oluşturmak, eğitim seviyesini yükseltmek vb… Kreş açma düşünceniz ortaya çıktığı andan itibaren mutlaka rekabet üstünlüğünüzü oluşturmalısınız. Çalışmaya başladığınız andan itibaren yapacağınız her detay sizin kazanıp ya da kaybedeceğinizi belirleyen unsur olacaktır.

Kreş açma düşüncenizden sonra yapmanız gereken, doğru araştırmayı yapmaktır. Şimdi araştırmalarda nelere dikkat edeceğimize bakalım.

2. Araştırma Safhası;

Araştırma safhasında kreşler ile ilgili olarak toplayacağımız kadar bilgi toplamamız gerekiyor. Burada bir kaç soru ortaya çıkacak. Ama bu sorular sonrasında terimleri bilmemiz gerekiyor.

 • Kreşler nasıl işletilir?
 • Kreş açmak için gerekli olan prosedürler nelerdir?
 • Kimler kreş açabilir?
 • Kreş açmak için neler gerekli?….
 • Kreş açma maliyetleri nelerdir?
 • Kreş açmak için gerekli olan malzemeler nelerdir?
 • Kreş açmak için nasıl bir yer bulmalıyım?

3. Terimler 

Terimler önemli çünkü yapacağımız işin ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Şimdi terimlere bakalım.

Kreş:

0-24 ay çocuklara hizmet veren kuruluşlar. Bu çocuklar henüz kendini ifade etmekte zorluk çekerler ve aynı zamanda bakıma muhtaçtırlar. Bu çocukların tüm ihtiyaçlarının karşılandığı kurumlar kreş olarak anılırlar.

Gündüz Bakımevi  :

25 -66 ay arası çocuklara hizmet veren kuruluşlar. Bu kuruluşlar aslında toplumun kreş diye bildiği ve ASPB’na ( Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı) bağlıdır. bu çocuklar okul öncesi eğitim seviyesindedir ve kreş çocuklarına nazaran kendilerini ifade edebilirler. Eğer hedef kitlemiz 25-66 aylık çocuklara yönelik bir çalışma yapmaksa o zaman biz kreş değil Gündüz Bakımevi açıyoruz.

Çocuk Kulübü :

İlkokul ve ortaokula eğitimine devam eden çocuklara hizmet veren kuruluşlar çocuk kulübü adıyla anılırlar. Buna etüt merkezi de diyebiliriz.

Anaokulu :

3-6 yaş arası çocukların ilk öğretime hazırlanmalarını sağlayan okul öncesi eğitim kurumlarıdır. Yapı itibariyle MEB’e ( Milli Eğitim Bakanlığına Bağlıdır.

Bu terimleri öğrendiğimize göre şimdi bir kreş işletmesinin nasıl yürüdüğüne bakalım.

4.Kreş İşletme Yönetimi :

Bu madde çok önemli.Rakiplerinizden bu bilgileri almanız çok zor. Bu işin içinde olan bir kaç kişiyle konuşsanız yapacağınız işten vazgeçebilirsiniz. Onları da anlayabiliriz çünkü siz onların rakibi olacaksınız ve kimse işinin sırlarını kolay kolay vermez.

Bu konuda sizlere biraz detay verelim. İşletme başlı başına bir iştir. Ticari faaliyet olmasından kaynaklı gelir gider arasındaki dengeyi nasıl oluşturacağınız önemli bir husus olarak karşımıza çıkacaktır. Kesinlikle kreş açmak için kreş açmayın. Önce işletme girdilerini ve çıktılarını düşünün. Yapacağınız kreşin kapasitesi, kalitesi tam da bu noktada ortaya çıkacaktır. Çocuk bakımı zaten personeller tarafından yapılacaktır. O nedenle siz o çocukları kreşinize nasıl kayıt olarak getireceksiniz bunların planlarını yapın.

5. Bina Özellikleri.

Kreşinizi açacağınız binanın fiziksel özelliklerini iyi bilmelisiniz. Bu size bir önceki maddede belirttiğimiz işletme yönetimine göre model oluşturmak mantıklı olacaktır. Gelir gider tablolarımızla binanın büyüklüğü arasında doğru orantı vardır. Yani ne kadar kazanmak istiyorsanız o kadar büyüklükte bir yere ihtiyacımız var. Bilgi vermesi açısından aşağıda yönetmelikte geçen hususlar yer almaktadır.

 • a) Bahçe Şartı :  Kuruluşun kapasitesine uygun yeterli büyüklükte bahçesi bulunur. Bahçenin alanı her çocuk için en az 1,5 m2 alan düşecek şekilde olur. Binaların teras katları bahçe olarak kullanılamaz.
 • b) Bina Özellikleri :  Kuruluş müstakil veya çok katlı bir binanın zemin katında veya zeminle bağlantılı üst katlarda açılabilir. Çocuklar için kullanılacak tüm odalar aydınlık, ferah, gün ışığı alacak şekilde pencereli olur ve doğal aydınlanması sağlanır. Odalar çocukların sağlığının olumsuz etkilenmemesi için nemsiz olur. Bodrum kat, yol seviyesinin altında bulunan kat veya çatı katı kapasiteye dâhil edilmez.
 • c) Kuruluş binası veya bitişiğinde çocuklar için tehlike yaratabilecek, fırın veya patlayıcı ve yanıcı madde satan veya depolayan bir işletme bulunamaz. Kuruluş çevresinde fırın veya patlayıcı ve yanıcı madde satan veya depolayan bir işletmenin bulunması halinde, ilgili mevzuat hükümlerine ve Türk Standardları Enstitüsünün belirlediği standartlara uygun mesafelerin korunup korunmadığına dair rapor bu konuda yetkili kurumlardan alınır.
 • ç) Kuruluş binası veya bitişiğinde baz istasyonu bulunamaz. Kuruluş çevresinde baz istasyonunun olması halinde, sağlık ve güvenlik yönünden uygun mesafelerin alınıp alınmadığına dair rapor bu konuda yetkili kurumdan alınır.
 • d) Kuruluş ile meyhane, kahvehane, kıraathane, bar, elektronik oyun merkezleri ve benzeri umuma açık yerler, alkollü içki satılan yerler ile genel ahlak kurallarına uygun olmayan mekânların varsa bahçe kapıları, yoksa bina kapıları arasında en az 100 metre mesafe bulunması zorunludur. Binaların birden fazla kapısı varsa en yakın kapı esas alınır.(1)
 • e) Özel kreş ve gündüz bakımevi ile özel çocuk kulüplerinin, aynı binada veya aynı bahçe içerisinde bir arada bulunması halinde, (Değişik ibare:RG-8/9/2016-29825) çocuk kulübü, kreş ve gündüz bakımevinden ayrı bağımsız bölüm ve dairelerden oluşur, giriş ve çıkış kapıları ayrı olur; ancak binanın giriş kapısı ortak kullanılabilir. f) Kuruluşun çok katlı bir binada hizmete açılmak istenmesi durumunda, bina ana giriş kapısından ayrı kuruluşa ait bir giriş ve çıkış kapısı bulunur.

6. Kreş Açma Prosedürleri ( Kreş Açmak İçin Gerekli Evraklar)

Bu da önemli konulardan biridir. Her işte olduğu gibi kreş açarken de evraksal işlemlerimiz olacaktır. Biraz çetrefilli gözükse de imkansız değildir. Burada size başvuru aşamasının nasıl olması gerektiğinden bahsedelim.

Yerinizi buldunuz, kreş ve gündüz bakımevi açmak için öncelikle bulduğunuz yerin adresini gösterir belge ( İskan Belgesi) ile İlinizde bulunan ASPB İl Müdürlüğüne gitmeniz gerekecek. Orada bir dilekçe vereceksiniz ve uygun tarihte yerinizi incelemek için görevli Sosyal Hizmet Uzmanları gelecekler. Bu incelemede onay alırsanız bütün prosedür işlemleri için sizlere bir liste verecekler ve tamamlayıp tekrar gelin diyecekler. Siz bu evrakları tamamlandıktan sonra tekrar kontrole gelecekler ve size ruhsat verilmesi için gerekli yazışmaları yapacaklar. Siz de iki kontrol arasında binayı kreş ve gündüz bakımevine uygun hale getireceksiniz.

7. Kreşte Çalışacak Personellerin Seçimi 

Terimlerde bahsetmedik ama  Sorumlu Müdür’e ihtiyacımız var. Aynı zamanda, Kreş öğretmenine ve diğer yardımcı personellere ihtiyacımız var. Bu personelleri de bir an önce seçmemiz gerekecek. Sonuçta yeni bir kadro kuruyoruz. Çalışma arkadaşlarımızı seçerken dikkat. Şirket politikalarınıza göre seçim yapmaya özen gösterin ki sürekli personel sirkülasyonu yaşanmasın.

8. Kreşte Uygulanacak Eğitim Programı 

Sonuçta ASPB’ye bağlıyız diye bu çocukları sabahtan akşama kadar eğlendirmeyeceğiz. Onların eğitimlerini de sağlıklı bir şekilde almalarını sağlamamız gerekiyor. Burada bir çok seçeneğiniz olacak. kreş bayiliği alabilirsiniz, MEB Okul Öncesi Eğitim Müfredatını kullanabilirsiniz, farklı eğitim yaklaşımlarını kullanabilirsiniz ya da kendinize ait bir model oluşturabilirsiniz.Seçenek çok peki ben bunu nasıl seçeceğim derseniz bir kolayı var. Çünkü çoğu MEB müfredatını kullanır. Alacağınız kitaplarda bu programa uygundur. Lakin seçiminiz her ne olursa olsun uygulamanız sizin kalitenize doğru yansımalı.

9. Kreş Malzemeleri, Donanım ve Teçhizatların Seçimi

Bu kısımda çok dikkat etmeniz gereken hususlardan biridir. Çünkü Seçeceğiniz malzemelerin, eğitim araçlarının tamamı hem sizi yansıtmalı hem de eğitim modelinize uygun olmalıdır. Neden bunu söylüyoruz. Çünkü bir çok programın kendi dinamikleri bulunmaktadır. Farklı materyaller kullanabilirsiniz. Yani farkında olmadan alacağınız malzemeler programınızla uygun olmadığında öğretmenleriniz sık sık sizi ziyaret edip eksik listesi vereceklerdir.

10. Kreş Tanıtım ve Reklam Çalışmaları 

Her şeyi bitirdiniz. Şimdi o çocukların ailelerine nasıl ulaşacaksınız. Eğer ben yaptım buraya bir kreş benden daha iyisini mi bulacaklar diyorsanız yanılıyorsunuz. Sizi bilmeyen birileri mutlaka vardır. O yüzden onların sizi bulmalarını kolaylaştırın. Hemen hemen her ortamı değerlendirebilirsiniz. Bu işlemi doğru yaptığınızda kısa süre sonra ciddi bir potansiyele ulaşacağınızı garanti ederiz. Ama hala istenilen seviyeye gelinmemiş ise o zaman bir yerde ciddi hatalar var demektir. İşletme yönetimizi tekrar elden geçirin.

Kreş Açmadan önce bilmeniz gereken 10 madde başlıklı yazımızın sizler için faydalı olacağını düşünüyoruz. Her ne kadar kreş ya da anaokulu da olsa bunlar ticari işletmelerdir ve karlılık esastır. Önce yapmak istediğimiz kreşin alt yapısını oluşturup, tüm plana sadık ilerlediğimizde kreşiniz çok daha sağlıklı bir işletme olacaktır.

Kreşimizi bitirdik ve size kalan güzel bir açılış işlemi olacak. Lakin maliyetleri hesaplarken kreş açma maliyetleri yazımızı mutlaka okuyun.