fbpx
Anaokulu Mekan Seçimi
Anaokulu Mekan Seçimi önemli konulardan biridir. Haliyle gününüzün neredeyse tamamını geçirebileceğiniz bir ortamın ön hazırlığıdır. Sadece sizin için değil çalışanlarınız için de önemli bir ortam olacaktır. Anaokulu açmaya karar verdiğimizde bulacağımız yerin açmayı düşündüğümüz anaokuluna uygun olup olmadığının belirlenmesi gerekmektedir.
Her ne kadar uygunluğu hakkında bilgi sahibi olmasak bile okul öncesi standartlar yönergesine baktığımız zaman bir anaokulunun fiziksel koşullarını aşağı yukarı öğrenebiliriz. Bu noktada yapmamız gereken en önemli unsur nasıl bir anaokulu açmayı düşünüyoruz olmalıdır. Bu güne kadar hepimiz iyi ya da kötü bir şekilde çalıştık ve çalışma alanlarımızın ne kadar iyi ya da kötü olduğunu bir düşünelim. Geniş ve ferah bir ortamda çalıştığımızı hayal edelim. Yer sıkıntısı olmadan, çarpma, kırma derdimiz olmadan rahat  ve geniş bir ortamda daha mutlu ve huzurlu çalışırız değil mi ? Hatta odamıza ya da çalışma masamıza sanki bu alanı kutsarcasına biblo, tablo ya da çiçek getiririz. Çünkü daha şık durmasını isteriz. Diğer bir durum ise sıkışıp ve dar bir alanda çalıştığımızı hayal edelim. Sürekli bir şeylere çarparak geçtiğinizi düşünün. Ne kadar sıkıcı değil mi? Bu yer için hiç bir ekleme yapamazsınız çünkü zaten dolacağı kadar dolmuştur. İşte anaokulunuzu da bu şekilde düşünmeniz gerekmektedir. Çünkü sadece siz çalışmayacaksınız yanınızda çalışma arkadaşlarınız ve içeriyi dolduracak birbirinden sevimli çocuklar olacak.
Burada dikkat çekmek istediğimiz nokta şudur ki, seçeceğiniz yeri he halükarda standartlara uygun hale getirebilirsiniz. Fakat geniş bir ortamdaki çalışma keyfi ile sıkışık alanda çalışmanın arasındaki farkı hatırlayıp kararı da buna göre vermemiz akıllıca olacaktır.
Genel anlamda nasıl bir yer planlayacağımızı yukarıda belirttik. Şimdi en iyi yer neresi onu bulmaya geldi. İnsanların sürekli gözlerinin önünde olabilecek bir yer her zaman ideal olandır. Çünkü reklam konusunda fazla bir şey yapmasanız bile gelip geçenler sizin anaokulunuzu görecekler ve hakkında konuşacaklardır. Bu yüzden insanların sizi daha kolay ve rahat bulabileceği adresleri tercih etmeniz avantaj sağlayacaktır.
Peki anaokulu açmak için mekan nasıl olmalıdır? Burada yine yönergeden yola çıkarak, apartman giriş katları, müstakil yerleşim yerleri ve dükkan formatlı yerler işinizi görecektir. Lakin apartman içinde olduğunuz zaman bahçe alanı sıkıntısı doğacağı için çok fazla tercih sebebi olmazlar. Birinci önceliğiniz her zaman müstakil yerler olsun. Tabi bir alternatif olarak ta, kendi yerinizi yapabilirsiniz. Bunun için ise ihtiyacınız olan tek şey arazi olacaktır.
Umarım yazımız size faydalı olmuştur.