Kreş mi Anaokulu mu

Okul öncesi eğitim alanının farkında olan, sektörün eksikliklerini gören yatırımcılar bulunmaktadır. Kreş yatırımcılarının aklındaki sorulardan bir tanesi kreş mi anaokulu mu açmalıyım olmaktadır. 

Bu yazımızda merak ettiğiniz sorunun nedenleriyle birlikte açıklamalarını bulacaksınız. Neden kreş açmalıyım? Neden anaokulu açmalıyım? sorularına da açıklık getirmiş olacağız. 

Soru başlangıç aşamasında son derece mantıklı görünüyor. Kreş mi anaokulu mu ? makalemizi okuduktan sonra cevabı siz vereceksiniz. Keyifli okumalar. 

kreş mi anaokulu mu açmalyım

Kreş ve anaokulu arasındaki farklar

Kreş, gündüz bakımevi ve anaokulları aynı kategoride yer alsalar da, kendi içinde farklılıkları vardır. Kreş tabiri toplumun büyük çoğunluğu tarafından asıl amacında değil, anaokulu mantığında kullanılmaktadır. 

Genel hatlarıyla kreş mi anaokulu mu ? Farklılıklarına bakalım.

ANAOKULU

Anaokulu ise Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı olarak açılırlar. 

36-66 ay arası çocukları kabul eder.

MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün hazırladığı Okul öncesi eğitim müfredatını kullanır. 

Yönetmelik gereği ilk öğretime hazır çocuk yetiştirme amacı bulunmaktadır. 

Eğitim odaklıdır ve denetlemeleri MEB müfettişleri tarafından yapılmaktadır. 

Özel öğretim kurumları yönetmeliğinde standartları ve açılış ve işleyiş yönetmeliği bulunmaktadır. 

Standartları kreşlere göre daha fazladır. Detaycıdır.

Başvurular ve anaokulu tamamlandıktan sonra kontrole gelirler. 

Kapasite hesabında 1 çocuk için 1,5 M2 alan belirtilmiştir.

KREŞ ve GÜNDÜZ BAKIMEVİ

Kreş ve gündüz bakımevleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çocuk Hizmetleri daire başkanlığına bağlı olarak açılırlar.

Kreşlerde 0 – 24 Ay çocuklar, gündüz bakımevlerinde 25-66 ay arası çocukları kayıt yapar.

MEB müfredatını kullanır.

Denetlemeleri sosyal hizmet uzmanları tarafından yapılır.

Genellikle bakımevi mantığıyla hareket ederler. 

Kreşlerin açılış ve işleyişi yönetmeliğine göre standartları belirtilmiştir. 

Standartları sadece yönetmeliğin belirli kıstasları çerçevesindedir. Kapsamlı değildir. 

Başvuru ön keşif aşaması sırasında detaylar belirlenir. Yani işin başında gelir yerinizi görür. Kreş olmaya uygun bulursa çalışmaya başlayabilirsiniz. ( Burası cazip gibi)

Kapasite hesabında 1 çocuk için 2 M alan belirtilmiştir.

Buradaki bilgilerden yola çıkarak soralım. Ne açmak istersiniz. Kreş mi Anaokulu mu?

Kendinize soruyu sorun. Cevabınızı bir yere not edin. Belki de sizinle aynı perspektiften bakıyoruz ya da yanılıyor olabiliriz. Birazdan anlayacağız.

Kreş mi, anaokulu mu konusunu 3 madde ile ele alacağız. Bizim için en önemli hususlar bunlar. Şimdi karar verme şeklimizi değiştirecek mi bakalım. 

Yaş Farkları

Her iki kurumun da kendi içinde artıları bulunmaktadır. Örneğin ben 2-6 yaş arası çocukları alacağım derseniz Kreş ve Gündüz bakımevi, 3-6 derseniz anaokulu. Bu açıdan bakarsak gündüz bakımevi açmak mantıklı geliyor. Çünkü MEB 2 yaş çocuk almıyor. Bunu fırsata çevirebilirsiniz.

Prosedür Farkları

Sosyal hizmetler kreş açılış işlemleri için önce yeri görüyor onay veriyor. Sonra o yer ile ilgili çalışmalar başlıyor.  Bu kreş yatırımcısı için çok büyük avantaj gibi görünüyor. Çünkü MEB onayı en son veriyor. Herşeyinizi hazırladıktan sonra geliyor ve kontrol ediyor. 

Kapasite Farkları

Sosyal hizmetler 1 çocuk için 2 m2 belirlemiş. Meb de ise durum biraz daha düşük yani 1,5 m2 . Buradan ne çıkarmamız lazım diyebilirsiniz. Daha ortada bina yok, hangi kapasiteden bahsediyorsun diyebilirsiniz. Bunları da not edin.

Konumuzu bir örnekle detaylı bir şekilde anlatalım. 

Ayten hanım kreş açmaya karar veriyor. Yerini kiralıyor. Tadilatlarını yapıyor. Sosyal hizmetlerden kreş ruhsatını alıyor. Ruhsat kapasitesi 100.  Ayten hanım işinde başarılı tam kapasite çalışıyor. İçeride tam 100 çocuk var. 

Ayten hanımın başarısını görenlerden biri olan Fatma hanım bende bu işi yaparım diyor. Ayten hanımın binasının aynısından kiralıyor. Ama ben de anaokulu açarım. Nasıl olsa bu binadan 100 kapasite çıkıyor. 

Fatma hanım aynı Ayten hanımınki gibi bir anaokulu açıyor. MEB ruhsatını alıyor. Ama bir gariplik var. Kapasite 125 çocuk. 

Fatma hanım da başarılı oluyor ve tam kapasite çalışıyor. İçeride 125 çocuk var. Fatma hanım farkında olmadan MEB’in standartlarında 0.5 m 2 lik farkının 25 öğrenci fazla olarak karşısına çıkacağını bilmiyorken bir anda piyango gibi oldu. 

Ayten Hanım ve Fatma Hanım aynı ücreti alıyorlar. 1000 lira. Yıl sonunda karlılık durumlarını kontrol ettiklerinde  Fatma hanım, Ayten Hanımdan 300,000 ₺ fazla kazandığını görüyor. 

Acaba bu bir tesadüf olabilir mi?

 

Aynı soruyu tekrar soruyoruz? Kreş mi Anaokulu mu?

Tüm bu açıklamalara rağmen hala ben 2 yaş grubunu da almak istiyorum diyorsanız ne kaybettiğinize bir kez daha bakın. %25 lik kaybınızı nasıl telafi edeceksiniz? Ya da diyebilirsiniz ki ben fazlasını istemiyorum. Bu da bir seçenek. O zaman kreş açma yatırımınızı neden yaptığınızı sorgulamalısınız. 

 

Kreş mi Anaokulu mu?

Yazımızı derinlemesine açabiliriz. Lakin 3 madde ile sınırlandırmış olduk. Neden mi? Kreş açmak ya da anaokulu açmak farketmeksizin asıl amaç para kazanmaktır. Yazının giriş kısmında bahsettiğimiz gibi aynı perspektiften mi bakacağız yoksa farklı mı. 

Olması gereken ticari bakış açısıyla hareket etmektir. Yanlış anlaşılma olmasın diye bir açıklama daha yapalım. Biz eğitim vermeyin para düşünün demiyoruz. Yatırımınızı mantıklı bir şekilde yapmanızı istiyoruz. 

Yaş farkı bizim karşımıza çıkan en önemli unsur. Ben 2 yaş çocukları da alacağım. Peki alın ama kaybettiklerinize bakın. 

Sosyal hizmetler önceden gelip yeri görüyorlar. Benim için daha avantajlı, çünkü MEB en son geliyor. Ya ruhsat alamazsam?  Kreş olmayacak ya da anaokulu olmayacak bina koşulları belli. Onun dışında her yer kreş ya da anaokulu olabilir. Sadece düzenleme yeterli. 

Ben yine de kreş açacağım diyorsanız https://kresacmak.com/kres-acmak-icin-gerekli-sartlar-nelerdir/ buradan kreş açmak için gerekli şartları öğrenebilirsiniz. Ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.  Daha çok kişiye ulaşmasını sağlayarak,  okul öncesi eğitim sektörünü bilinçlendirebiliriz.

Görünen her fırsat, fırsat değildir.
Yusuf YILMAZ
Anaokulu ve Kreş Kurulum Uzmanı

Merak ettiklerinizi, soru ve önerilerinizi bize iletin.

 • Anahtar Teslim Kreş Açmak

  Anahtar Teslim Kreş Açmak ve faydaları Kreş açmak başlangıcından itibaren ruhsat alımına kadar meşakkatli bir süreçtir. Bu süreç içinde karşılaşılan birçok problem de beraberinde gelmektedir. Anahtar teslim kreş çalışmaları kapsamında farklı nedenlerle ortaya çıkabilecek unsurları en başından bertaraf etmiş oluyoruz. Her defasında özellikle belirttiğimiz hususların başında planlama yer almaktadır. Bu kadar çok üstünde durmamızın sebebi

  31 Mayıs 2020
 • Kreş Açmak Karlı mıdır?

  [sc_fs_faq html=”true” headline=”h2″ img=”13853″ question=”Kreş Açmak karlı mı?” img_alt=”Kreş Açmak Karlı mı?” css_class=””] Kreş açmanın karlı bir yatırım olabilmesi için belirli kriterlere ihtiyaç vardır. Şartlar sağlandığında kreş açmak karlı bir yatırım olacaktır. [/sc_fs_faq] Kreş Açmak Karlı mı ? Bir yatırımcı kreş açmaya karar verirse, profesyonel bir bakış açısıyla ilk önce bu işten kazanıp kazanamayacağına bakar.

  31 Mayıs 2020
 • Devlet Destekli Kreş Açmak

  Adım Adım Devlet Destekli Kreş Açmak Okul öncesi eğitim alanında yer alan anaokulu, kreş ve gündüz bakımevlerinin önemini şu günlerde daha iyi anlıyoruz. Sayıları her geçen gün artsa da dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu covid 19 (koronavirüs) salgını ile çok şeyler değişecek. Bu yazımızda adım adım devlet destekli kreş açmak konusunu ele alacağız. Devlet destekli

  31 Mayıs 2020