Devlet Destekli Kreş Açmak

Adım Adım Devlet Destekli Kreş Açmak

Okul öncesi eğitim alanında yer alan anaokulu, kreş ve gündüz bakımevlerinin önemini şu günlerde daha iyi anlıyoruz. Sayıları her geçen gün artsa da dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu covid 19 (koronavirüs) salgını ile çok şeyler değişecek. Bu yazımızda adım adım devlet destekli kreş açmak konusunu ele alacağız.

Devlet destekli kreş açmak yazımızın amacı, teşvik işlemlerinin sıralamasını belirlemek ve teşvik almak isteyen kreş, gündüz bakımevi, anaokulu ve diğer eğitim kurumlarına bilgi vermektir.

Devlet destekli kreş açmak nedir?

Devlet destekli kreş açmak, adından da anlaşılacağı üzere devletin kreş, anaokulu ve gündüz bakımevi açan yatırımcılar için sağlamış olduğu avantajların tümüdür. Tüm örgün eğitim kurumları devlet desteklerinden yararlanabilirler.

Kreş açanlar için devlet desteklerinin detaylarına https://kresacmak.com/hizmetler/kres-devlet-destekleri/ sayfasından bakabilirsiniz. Konumuz gereği kreş açarken devlet desteklerini nasıl alacağımıza odaklanmış olacağız.

devlet destekli kreş açmak
devlet destekli kreş açmak

Adım Adım Devlet Destekli Kreş Nasıl Açılır Tüm Aşamaları

Kreş açmak için yer bulun.

Açmak istediğiniz kreşin asgari yatırım tutarı üzerinde olup olmadığını tespit etmelisiniz. Eğer yatırım şartı sağlanıyorsa, bulduğunuz yerin kat planlarını oluşturun.

İşletmenizi kurun:
Devlet desteklerinden faydalanabilmek için işletme kuruluşu yapmanız gerekmektedir. İster şahıs firması, isterse limited şirket. Size kalmış bir durum. Devlet destekli kreş açmak için önemli olan kriter vergiye tabi olmanızdır.

Projenizi tahmini olarak oluşturun.
Bu konu bir çok kimsenin es geçtiği konudur. “şu teşviği alalım da gerisi kolay” düşüncesi yatırımınıza destek almaktan çok köstek olabilir. Yapılacak tüm çalışmaları en ince detayına kadar belirleyin.

Kreş açma maliyetleri oluşturun.
Kreş açma maliyetleri sadece malzemelerden ibaret değildir. İnşaat, tadilat, donanım ve teçhizatların tamamının maliyetlerini oluşturmaya çalışın. İşin önemini özetlemek için şöyle diyebiliriz. Harcadığınız her 1 liranın 70 kuruşu size geri dönecektir. Sanırım ne kadar önemli olduğu ortadadır.

Kreş açmak için gerekli prosedür işlemlerinize başlayın.
Hazırlık aşaması için gerekli evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Vergi ve SGK borcu yoktur yazısı, ticaret sicil gazetesi, imza beyannamesi gibi evrakların hazırda bulunması işinizi kolaylaştıracaktır. Bunun yanı sıra başvuru formu oluşturulacak ve kreş projenizin tüm detaylarının yer aldığı bilgileri hazırda bulundurmalısınız.

Evraklarınızda eksiklik bulunmaması durumunda kreş  açmak için teşvik belgesini alabilirsiniz. Küçük bir hatırlatma yapmakta fayda var. Teşvik belgesi fiziksel bir evrak olmayacaktır. Sadece bilgilendirme maili alacaksınız. Bu mailde teşvik belgesi id ( identification number) ve Teşvik belgesi numarası bilgileri olacaktır.

Başvuru aşaması online olacağı için e-imzanızın bulunması gerekmektedir. E-imzanız yoksa bize ulaşın. Vereceğiniz vekalet ile teşvik işlemleriniz sorunsuz bir şekilde tamamlanacaktır.

Kreş açmak için gerekli olan işlemlere başlayın.

Kreş açmak için binanızda yapacağınız tüm tadilat çalışmalarına başlayabilirsiniz. Teşvik belgeniz onaylanmadan hiçbir harcama gerçekleştirmeyin. Aksi halde yatırım tutarına ulaşma konusunda problemler yaşayabilirsiniz.

Tadilat işlemlerinin ardından başvuru aşamasında vermiş olduğumuz bilgilere göre kreşinizi oluşturun. Donanım ve teçhizat malzemelerinizin alımına başlayabilirsiniz. Kreş malzemelerinizi yerleştirin.

Ruhsat işlemlerinizi tamamlayın.

Kreş açma ruhsatı için gerekli olan işlemleri tamamlayın. Kreş açmak için ön başvuru yapmanız gerekmektedir. Bağlı bulunduğunuz ilin AÇSHB’na dilekçe ile başvuru yapın. Eğer kreş ve gündüz bakımevi değil de anaokulu açacaksanız o zaman MEB ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekecektir. 

AÇSHB yetkilileri kreş ve gündüz bakımevi için yerinizi görmeye gelecekler. Yerinizin uygun olması halinde size hazırlamanız gereken evrakları teslim edecekler.

Evraklarınızı hazırlayıp ilgili birimlere iletin. Artık kreş ve gündüz bakımevi ruhsatınızın gelmesi gerekiyor. Süreç tahmini olarak 15 gün ile 30 gün arasında değişebilir.

Personel ve işleyiş sürecinizi başlatın.

Kreş açma ruhsatınız valilik onayıyla geldiği andan itibaren resmi olarak çalışmaya hazırsınız. Hemen devlet desteklerinden faydalanmak için teşvik işlemlerinizin tamamlanması gerekiyor. Teşvik belgesini aldık neyi tamamlıyoruz?” diyebilirsiniz.

Teşvik belgesine sahip olurken vermiş olduğumuz projede, kreş hangi koşullarda açacağımızı, ne kadar harcama yapacağımızı, kaç personel çalıştıracağımızı ve kapasitemizi belirtmiştik.

Tamamlama sürecinde ise, yaptıklarımızın kontrol edilmesini talep edeceğiz.

Teşvik Belgesini tamamlayın.

Teşvik belgesi tamamlama için ikinci başvurumuz gerçekleşecek. Kreş açmak için yaptığımız tüm harcamaları belgelendirmemiz gerekmektedir. Tüm faturalarımızla birlikte yeniden başvuru süreci içinde olacağız.

Teşvik tamamlama vizesinin ikinci aşamasında ise evraklarımızı verdikten sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uzmanlarının gelmesini bekleyeceğiz. Uzmanlar yerinde inceleme yapacaklar. Faturalarınızın karşılığında yapılan tüm çalışmaları inceleyecekler ve yeniden bir rapor yazacaklar.

Rapor sonucunda SGK, Maliye, Vergi dairesi gibi birimlerle gerekli yazışmalar sağlanacak ve sizde devlet teşviklerinin tamamından yararlanmaya başlayacaksınız.

Sonuç olarak;

Devlet destekli kreş açmak, normal kreş açmaya göre daha maliyetli olabilir. Lakin normal şartlarda açılan bir kreşle kıyaslandığında geri dönüşümü çok yüksektir.

Örneğin; Sizinle aynı kapasitede başka bir kreş olsun. Her iki kreş te aynı anda faaliyete geçsin ve her ikisi de %100 dolu olsun. Kapasite de 100 olsun.

Normal koşullarla açılan kreşin aylık kazancı 20 bin lira iken sizin kazancınız 35 bin lira seviyesinde olur. Aradaki fark devlete ödenen sgk ve vergi muafiyetlerinden kaynaklıdır.

Diğer bir detay ise kurulum maliyetleridir. 5. Bölge desteklerinden yararlandığınızı varsayalım. 500,000 ₺ siz harcadınız diğeri de 400 bin lira harcadı. Geri dönüşüm oranlarınıza baktığımızda uzun vadede sizin yaptığınız kreşin maliyeti 150 bin lira seviyesinde kalacaktır.

Devlet destekli kreş açmak, karlı bir kreş yatırımına geçmekle aynı şeydir. Rakiplerinizden önde olmak, ekonomik anlamda da güçlü olmayı gerektirir.

Kreş Danışmanlığı hizmeti olarak yapmış olduğumuz devlet destekli kreş çalışmalarında, projelendirme ve başvuru kısmını en ince ayrıntısına kadar ele alıyoruz.

Gözden kaçırılabilecek her detay, alacağınız devlet desteklerinin azalmasına olanak sağlar. Bu nedenle projenizin en ince detayına kadar hakim olmalısınız. Her detay sizi başarıya ulaştıracak unsurları içinde barındırıyor.

Adım adım devlet destekli kreş açmak yazımızı beğendiyseniz daha çok kişiye ulaşabilmesi adına paylaşım yapabilirsiniz.

Devlet destekli kreş açmak hakkında sık sorulan sorular

Devlet destekli kreş açmak için hangi kurum onay vermektedir?

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye ( TUYS) Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir.

Devlet destekli kreş açmak için asgari yatırım şartını nasıl öğrenebilirim.

 Kreş açmak sitemizde yer alan kreş destekleri sayfamızdan, asgari yatırım şartını ve diğer detayları öğrenebilirsiniz.

Devlet destekli kreş açtığımda, işlerim iyi gitmezse ne yapabilirim.

Teşvik belgesine sahipseniz ve bir süre sonra işi devam ettirememeniz durumunda, devredebilirsiniz. Teşvik belgesinin de devrini gerçekleştirebilirsiniz.

Teşvik belgesi almış bir kreşin kapanması durumunda ne olur?

O güne kadar almış olduğunuz destek unsurlarını faiziyle birlikte geri ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Devlet teşvikleriyle açılmış bir kreş ne kadar açık kalmak zorundadır?

Eğer devlet teşvikleri kapsamında kreş açmışsanız, 5 yıl boyunca bu işletmeyi kapatamazsınız.

Devlet destekli kreş açmak için ne kadar süreye ihtiyacım var?

Teşvik belgesi aldığınız andan itibaren 3 yıl içinde yatırımınızı tamamlamış olmanız gerekmektedir. Eğer bu süre içinde tamamlama yapamazsanız 1.5 yıl daha ek süre tanınmaktadır.

Kreş açmak için teşvik belgesi onayı ne kadar süre içinde gelir?

Normal şartlar altında  7 gün ile 15 gün arasında kreş açmak için teşvik belgeniz vermiş olduğunuz mail adresine gelir.

Teşvik belgemin onaylandığını nereden öğrenebilirim?

Teşvik belgesi ID numarası ve teşvik belgesi numarası ile https://etuys.sanayi.gov.tr/ytbSorgu/ bağlantısından sorgulayabilirsiniz.

Yusuf YILMAZ

Anaokulu ve Kreş Kurulum Uzmanı

Okul Danışmanlığı Hizmetleri

https://kresacmak.com/hizmetler/kres-devlet-destekleri/
https://kresacmak.com/kres-mi-anaokulu-mu/