Kreşlere Koronavirüs Etkisi

Kreşlere Koronavirüs Etkisi

 

Ülkemizde Mart 2020 tarihi itibariyle gelmiş olan virüs bir çok işletmeyi doğrudan etkilediği gibi eğitim kurumlarını da etkilemiştir. İşimiz gereği tanıdığımız iş yaptığımız bir çok kreş sahibi konuyu yakından takip etmekteler. 1 Nisan 2020 tarihine kadar onlarca telefon görüşmesi ve yüzyüze görüşme gerçekleştirdik.

Bu görüşmeler sonucunda %70 lik bir kısım hiç te rahat değil. Çünkü işletmenin kapalı kalması, personel maaşlarının ödenememesi, ücretsiz izne çıkarılmaları kira giderleri gibi hususlar ciddi bir yük getirmektedir. Bu yük en küçük kreşte 30,000₺ civarında başlıyor. Şuan için 1,5 ( bir buçuk) ay kapalı kalacak kreşlerin nakit girdisi yok. Bir çoğu, kendi kendini anca çeviren işletmeler. Koronavirüs salgını kontrole alınıp kreşler geri açıldığında bir çoğu için ciddi sıkıntılar başlayacak.

Kaybettiklerini geri kazanmak için bir çoğu belki de 1 yıllık çalışmasını kaybetmiş olacak. Birde rahat olan gruplar var. Onlar bu konuda daha temkinli yaklaşabilirler. Onların en büyük avantajı kazanan bir kreş olmaları. Aylık kazançları en az 50,000 ₺ civarında olanla bu süreci en az zararla atlatacak ve birkaç ay içinde kaldıkları pozisyona geri dönecekler.

Bu konuyu neden özetledik. Çünkü başlangıçta yaptığınız tercihler kreşin geleceğini şekillendiriyor. Tüm dünyanın konuştuğu yeni dünya düzenine geçiyoruz. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bu kreşler için de geçerli. Bu güne kadar eğitim vb gibi durumlarla rekabet üstünlüğü sağlamak isteyenler bu gün yeni bir düzen oluşturmak zorunda kalacaklardır. Bu düzeni belirleyecek olan velilerin kendileridir.

Okul öncesi eğitim alanında faaliyette bulunan irili ufaklı pek çok kreş ve anaokulu bulunmaktadır. Umarız devletimiz bu konuda onlara destek verir. Aksi halde geri dönüşte bir çok kreşin ya da anaokulunun devredeceğini, bazılarının da kapatacağını söyleyebiliriz. Umarız bu durumdan en az zararla kurtuluruz.