[sc_fs_faq html=”true” headline=”h2″ img=”” question=”2020 yılında kreş açma maliyeti ne kadardır?” img_alt=”” css_class=””] 2020 yılı için kreş açma maliyetleri değişkenlik gösterebileceği gibi, en düşük 100,000₺ ile 1,000,000₺ üzerinde maliyetiniz olabilir. Yapacağınız kreşin kalitesi, nitelikleri, kapasitesi gibi unsurlarla maliyetler düşer yada yükselir. [/sc_fs_faq]

Kreş Açma Maliyeti 2020

Kreş açma maliyeti 2020 yılındaki ekonomik şartlar da göz önüne alınarak hesaplanmalıdır. Malum koronavirüs etkisi ile bir çok kreş durumdan etkilenmiş vaziyette. Her ne kadar durum vahim olsa da, bu günlerin geçmesiyle güçlü kreşlerin varlığını göstermeleri gerekecek. Artık beklentiler de değişmeye başladı.

Kreş açmak için gereken işlerin ve prosedürlerin ne kadar çok olduğunu gördüğünüzde sakın gözünüz korkmasın. Çünkü her zorluğun arkasında bir kolaylık mutlaka vardır. Yeter ki görmesini bilelim. Kreş açma maliyeti yazımızı sektöre yeni girecek olan ve kreş açmak isteyen herkes için güncelledik. Şimdi aşama aşama kreş açmak için gerekli sermayenin ne kadar olduğuna bakalım.

Önce beklentilerimizi netleştirme zamanı. Ekonomik bir kreş açmak için neler gerekli bakalım.

Ekonomik Kreş Açma için Neler Gerekli?

Öncelikle iyi bir yer bulmalısınız.. İster binayı satın alabilir, isterseniz kiralayabilirsiniz.  Mevcut bir yeri kiralayıp tadilat çalışmaları gerçekleştirmek, başlangıç aşamasında işinizi biraz kolaylaştıracaktır. Kimse sonunu görmediği işe girmek istemez, yada risk almaktan çekinir. Minimum risk unsurunu düşünürsek küçük başlamak akıllıca gelebilir. Lakin bu durumda malumun sonu demektir. ( Bu konuya ayrıca değinebiliriz. )

Sıfırdan bir bina yaptırmak, ilk yatırım maliyetinin yüksek olmasına neden olacaktır. Uzun vadede kazanmak istiyorsanız bu seçeneği değerlendirmelisiniz. Yapacağınız yatırımın büyüklüğü ciddi olacağından, kreş açmaya başlamadan önce devlet teşviklerinden yararlanmanızı tavsiye ederiz.

Uzun vadede bu yatırımın karşılığını mutlaka alırsınız. Ancak kendinize şu soruyu sormalısınız: “Yatırımı ne kadar süreyle yapıyorum?” yani kreş açmak için bir yer satın aldığınızda, toplam maliyetinizi ne kadar sürede çıkarmak istiyorsunuz. Kreş açmak size ne kadar kazandırmalı?  10,000₺, 50,000₺ , 100,000₺ tercih sizin olacak. Vereceğiniz her karar kreşinizin kaderini belirleyecek.

Hemen belirtelim ki ekonomik kreş açmakla ucuz kreş açmak aynı şey değildir. Örneğin ekonomik olarak yapmış olduğumuz bir çalışmada, 180,000₺ bütçe ile 100 kapasiteli bir kreş açabilirken, başka bir yerde 50 kapasiteli kreşin maliyeti 200,000₺ nin üzerinde. Buna sebep olan çok farklı etkenler bulunmaktadır. En büyük sebep ise kreş açmak için bulduğunuz yer.

Yer konusunu netleştirmek için önce planlamanızı gözden geçirin. Özel olarak hedef belirlemesi yapın ve araştırmalarınızı da hedefleriniz doğrultusunda yapın. Kontrolü kaybetmemeye özen gösterin.

Kreş Açmak İçin İyi Bir Yer Bulma

İyi bir yer bulun! Yer bulmadan önce kiralayacak mısınız yoksa satın mı alacaksınız, buna karar verin. Daha sonra yapacağınız işlemler vereceğiniz karara göre değişecektir. Biz iyi bir yer bulduğunuzu ve bu yeri kiraladığınızı düşünerek hareket edeceğiz ve yalnızca tadilat hesapları üzerinden, iyi bir yer bulmanın maliyetini anlatacağız.

İyi bir yerin tanımını şöyle yapalım, istek ve beklentilerinizi karşılayabilecek büyüklükte, tadilat anlamında en az masrafı çıkaran, bina, dükkan, müstakil bina. Kreş için binayı bulduğunuzda ilk maliyetlerle karşılaşıyorsunuz.

Kreş Kiralama giderleri-8
Kreş Kiralama giderleri

Kiralama işlemlerinde; emlakçı komisyonu, depozito ve birkaç kiranın peşin olarak ödenmesi maliyeti ortaya çıkacaktır. Bu da size;

 • Emlakçı komisyonu için ,
 • Depozito için ,
 • Kira Bedeli

Toplamda 3 kalem çıktı demektir.

Buraya kadar tamam da birde bu işin tadilat kısmı var.

kreş tadilatları
kreş tadilatları

İnşaat ve Tadilat Çalışmaları

Kreş açmada tadilat çalışmaları maliyetin %80’ini oluşturmaktadır. Kreş açmanın püf noktası, iyi bir yerleşim planı oluşturmaktadır. Çünkü yerleşim planına göre çok ya da az kazanacaksınız. Yerleşim planı için de iyi bir mimar bulmanız yetmeyebilir. Bu konuda elimizde çok örnek mevcut. ( Danışmanlık hizmeti için gittiğimiz kreşlerin çoğunda yerleşim planı yanlış oluşturulmuş. Haliyle kapasite ciddi oranda düşük) Etkili bir planlama ile daha yüksek doluluk oranına sahip olursunuz. Bu işin en detaylı kısmıdır. Danışmanlık hizmetimizde üzerinde durduğumuz en önemli konu burasıdır.

Örnek olarak 500 metrekare bir yeri ele alalım. Bu kadar alanda aşağı yukarı kapasite 60-80 arasında olabilir.( Bahçe şartından bağımsız olarak)

Kreşlerde Tadilat Kalemleri Nelerdir?

Tadilat için binanın durumunda aşağıdaki kalemlere ihtiyacınız olacak:

 • Pencere genişlikleri,
 • Kapı genişlikleri,
 • Sınıf olarak kullanılacak alanların genişliği,
 • Kırım işlemleri
 • Yeni yapılacak duvarların belirlenmesi,
 • Tuvalet ve lavabo sayılarının belirlenmesi,
 • Su deposu yapılması,
 • Yangın merdiveninin yönetmeliğe uygun hale getirilmesi,
 • Elektrik tesisatı işleri,
 • Kamera sisteminin kurulması,
 • Ses sistemlerinin oluşturulması,
 • Bina cephe çalışmalarının yapılması,
 • Mutfak ve yemekhane alanlarının tadil edilmesi ya da yeniden oluşturulması,
 • Zeminde yapılacak değişiklikler,
 • Boya işlemleri,
 • Binanın yapısından kaynaklanan görünmeyen maliyetler. Yani yeni uyarlamadan kaynaklanacak maliyetler.

Yerleşim planının uygulanması sonucunda gerçekleştirilecek tadilat maliyetleri, 80,000 ₺ ile 150,000 ₺ arasında değişecektir. Eğer daha önceden kreş olarak kullanılmamış bir yer bulmuşsanız bu rakamlara ulaşma ihtimaliniz çok yüksektir.

Tamamlanmamış ya da dükkan formatında bir bina kiralamışsanız, maliyet yükselecek ve en az 150,000 ₺ civarında gerçekleşecektir. Yeriniz varsa ve sürecin ne olacağı hakkında bilginiz yoksa bina hakkında kısa bilgi ile iletişim formundan bize ulaşabilirsiniz. Ücretsiz destek alabilirsiniz. http://kresacmak.com/bize-ulasin/ linkinden formunuzu gönderebilirsiniz.

Tadilatın tamamlanmasıyla kreş malzemeleri seçimleriniz başladı.  Yerleşim planınız  ve ihtiyaçlarınız dahilinde seçenekleriniz çok fazla. Ama en kritik noktadasınız. İşlevsellik burada devreye giriyor.

Kreş Malzemeleri
Kreş Malzemeleri

 

Tefrişat Çalışmaları

Tefrişat işlemleri, tadilat ya da inşaatın son aşamalarıdır. Kreş binasının yapımı ya da tadilatı tamamlandıktan sonra, sıra içinin doldurulmasına gelir. Daha önce hangi konsepte karar vermişseniz, malzemeler ona göre gelecek ve yerleştirilecektir.

Ev tipi ya da endüstriyel mutfak malzemeleri ile oluşturacağınız iki seçeneğiniz bulunuyor.

Eğer ev tipi mutfak eşyaları ile mutfak alanı oluşturursanız, 20 bin ₺ civarında bir harcama yapmanız gerekebilir.

Endüstriyel mutfak gereçlerinden oluşan bir mutfak oluşturmak için de en az 40 bin ₺ civarında bir masrafı gözden çıkarmanız gerekecektir.

Ortalama 50 kişilik bir yemekhane tefrişatı için dekor, masa ve sandalyeler dahil 8 bin ₺ bir masraf çıkacaktır.

Kurumsal bir işletme için müdür odasında kullanılan malzemelerin kaliteli olması gereklidir.. İyi bir müdür odası için 30 bin ₺ harcama yapmanız gerekebilir. Ancak spotçulardan sıfır malzeme satın alırsanız 2 bin TL civarında makam takımı satın alabilirsiniz ve işinizi görebilir. İyi kalitede olsun diyorsanız 15 bin ₺’yi gözden çıkarmanız gerekecektir.

Giriş karşılama alanında maksimum konforu düşünerek 25 bin ₺ harcamanız yeterli olacaktır. Bu fiyata; sekretarya alanı, veli bekleme alanı ve portmanto alanı dahildir. En ekonomik şekilde giriş alanını 10 bin ₺’ye mal edebilirsiniz.

Bahçe alanı bir kreşin en önemli yeridir. Öğrenciler yaz aylarında zamanlarının bir bölümünü bu alanda geçirirler. Bahçe alanlarını en ekonomik 15 bin ₺ gibi bir rakama mal edebilirsiniz. Kaliteli malzemeler kullanılsın diyorsanız, 35 bin ₺yi gözden çıkarmanız gerekecek.

Sosyal faaliyetlerin gerçekleştirileceği atölye alanlarının maliyeti 5 bin ₺’den başlayacaktır. Atölye sayısı ve binanın büyüklüğüne bağlı olarak maliyet artacaktır.

İç mekan oyun alanları göreceli boş olsa da, bu bölgelere hareketli oyuncaklar yerleştirerek değerlendirebilirsiniz. Bu alanda en az maliyetiniz, 5 bin ₺’den başlayacaktır. Fiziksel gelişime dayalı bir çalışma yaparsanız maliyetiniz 30 bin ₺’yi bulacaktır.

Bilgisayar, yazıcı, kalem, defter, kağıt ve diğer ofis malzemeleri için en ekonomik şekilde 7 bin ₺ harcamanız gerekiyor. Kaliteli malzemeler olsun diyorsanız, 10 bin ₺ civarında harcama yapmanız gerekir.

Kreş Reklam Çalışmaları
Kreş Reklam Çalışmaları

Reklam Faaliyetleri

Sonunda istediğiniz gibi bir yer açtınız. Şimdi ihtiyacınız olan tek şey, açtığınız kreşin öğrencilerle dolmasıdır. Peki bunun için ne yapacaksınız? Tabi ki reklam!

İlk başlarda yoğun reklam faaliyetlerini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Aslında reklam faaliyetlerinin işletmenin hayatını devam ettirdiği sürece gerektiğini söyleyebiliriz. Ancak ilk başlarda reklam faaliyetlerine daha çok ihtiyaç duyulur.

Madem internet çağındayız, o zaman internet reklamlarına daha çok önem vermek gerekiyor. Bu konuda uzman olan dijital ajanslardan yardım alabilirsiniz. İyi bir dijital ajansla anlaşmadan önce, yaptığı çalışmaları incelemeniz yararlı olacaktır.

Kreş açma konusunu içeren bir internet siteniz mutlaka olsun. İyi bir internet sitesi yaptırırsanız, bundan iyi reklam olmaz diyebiliriz. Sitenizde blog sayfası oluşturun ve sürekli olarak insanları kreş faaliyetleri konusunda bilgilendirin. Böylelikle yeni müşteriler kazanmakla kalmayacak, sadık bir müşteri kitlesi de oluşturacaksınız.

İnternet sitesi de bir tür reklamdır. Sitenizle sürekli olarak ilgilenecek web yazılım uzmanı ve SEO uzmanı bulmalısınız. Özellikle SEO çalışmalarını, siteniz faal olduğu sürece yaptırmanız gerekecek.

Tüm bu anlattıklarımız, internet üzerinde yapılan reklam çalışmaları ile ilgilidir. Bölgesel yayın yapan radyo ya da televizyon kanalları yardımıyla reklam çalışmalarını da gerçekleştirebilirsiniz. Ancak internet reklamcılığı kadar etkili olmayacaktır.

Başlangıçta reklam çalışmaları için 10 bin ₺’den başlayan maliyetler sizi bekliyor olacaktır. Eğer promosyon çalışmaları da gerçekleştirecekseniz maliyete 10 bin ₺ daha eklemeniz gerekecektir.

Daha sonra yapacağınız reklam çalışmalarına göre maliyetinizi azalacaktır. Kreşe çocuk geldikçe daha az reklama ihtiyaç duyacaksınız. Ancak reklam faaliyetlerinin sürekli olarak yapılması gerekecektir.

Resmi Prosedür Giderleri

Kreş açmak için resmi prosedürlerin yerine getirilmesi gerekir. Teknik rapor, itfaiye raporu, engelli taşıma aparatı gibi maliyetler karşınıza çıkacaktır.

Teknik rapor için 2,500 TL’den başlayan maliyetleri karşılayacaksınız. Kiraladığınız binanın yeni ya da eski olma durumuna göre maliyetiniz artacaktır.

Bazı yerlerde itfaiye raporu bedeli alınır,  bazılarında ise alınmaz. Ancak yine de ortalama olarak bu rapor için 1000 TL gibi bir rakam ödersiniz.

Kreş olarak kiraladığınızı bina çok katlı ise engelli aparatı yerleştirmeniz zorunlu olacaktır. Özellikle merdiven alanlarına eklenen bu aparat için 8 bin TL’den başlayan maliyetler söz konusudur.

Fikir edinmek adına kreş açma maliyeti ne kadar olmalıdır yazımızda yer alan bilgileri, https://www.okuldanismanligi.com.tr/kres-acma-maliyeti-ne-kadar-olmalidir/ buradaki linkten inceleyebilirsiniz.

Kreş açma ile ilgili yasal mevzuata, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının, Kreş ve Gündüz Bakımevi Yönetmeliği 2020 linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Kreş Açma için Diploma Gerekli mi?

Kreş açmak için ilk okul diploması yeterli olacaktır. Ancak kreş açma için diploma gerekli mi sorusunun cevabı bu kadar değildir. Fakat sorumlu müdür olmak için ilk okul diploması yeterli olmayacaktır.

Neden sorumlu müdürden bahsettik? Çünkü Sosyal Hizmetler Bakanlığının kreş açma şartlarından birisi de kreşte sorumlu bir müdürün olmasıdır. Kreş açmak için gerekli diploma, sorumlu müdür açısından en az lisans düzeyinde olması gerekir. Sosyal müdür eğitim fakültesinden mezundur ve en az 2 yıl pedagojik formasyon eğitimi almalıdır.

Kimler kreş açabilir konusunda daha fazla bilgiyi http://kresacmak.com/kimlerkresaçabilir linkinden bulabilirsiniz.

Kreş Açma Maliyetlerinde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Sonradan fark edeceğiniz ve gerekli olmayan malzemelerin satın alınması, paranızın boşa gitmesine neden olacaktır. Kreş açma olayında amaç, en az maliyetle nitelikli bir kuruluş elde edilmesi olmalıdır. Bunu da tecrübeli bir danışmadan olmadan yapamazsınız.

İnşaattan malzeme alımına kadar olan süreçte, her adımda danışman yardımına ihtiyacınız olacak. Kreş danışmanlığı hizmeti alarak, görünmeyen maliyetlerden de kurtulmuş olacaksınız.

İyi bir danışman aşağıdaki maliyet kalemlerinden tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Ya da en azından bu kalemleri en az maliyetle yapabilmenizi sağlar.

 • Ön hazırlık giderleri,
 • Muhasebe giderleri,
 • Yer seçimi,
 • Kiralama giderleri,
 • Yerleşim planı giderleri,
 • Tadilat giderleri,
 • Mutfak ve yemekhane giderleri,
 • Müdür odası,
 • Sınıf donanımları,
 • Giriş karşılama alanı,
 • Bahçe alanı,
 • Atölye,
 • Özel eğitim malzemeleri,
 • Araç ve gereçler,
 • Resmi prosedür giderleri,
 • Tanıtım ve reklam giderleri

Görüldüğü gibi bir kreş açma maliyetinde bulunan birçok kalem mevcuttur. Tüm bu kalemleri en ekonomik şekilde hallettiğinizi düşünün. Maliyetiniz oldukça azalacaktır. Ayrıca kuruluş işlemlerini tek başına yaptığınızı düşünecek olursak, hata payını da hesaba katmamız gerekecektir. Belki de yapacağınız birçok hata sonucunda, gereksiz yere para harcayacaksınız ve bu durum da size zarar olarak geri dönecektir.

Ucuz kreş malzemeleri temin ederek de maliyetleri düşürebilirsiniz. Eğer kreş malzemelerinden anlamıyorsanız, ucuza mal etmeniz de mümkün olmayacaktır. Bu konudaki en büyük sorun güvenilir bir tedarikçi bulmaktır. Bazı malzemeleri yurt dışından getirmeniz gerekebilir. Bu durumda malzemelerin gümrükten geçme  sorunu da karşınıza çıkacaktır. Her ne kadar gümrük vergisinden muaf olsanız da, yine de bazı ücretler ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Hem yurt dışından, hem de yurt içinden uygun kreş malzemeleri tedarik edebilmeniz için iyi bir danışmana ihtiyacınız var. Tecrübeli bir danışmanın daha önce malzeme tedarik ettiği birçok yer vardır. Hangi malzemeleri nereden en uyguna bulacağını çok iyi bilir. Çünkü daha önce yüzlerce kez bu malzemelerden almıştır. Ayrıca birçok kreş kuruluşu gerçekleştirmiştir.

Kapasiteye bağlı olarak alacağınız malzeme miktarı da farklılık gösterecektir. Eğitim sistemine göre bazı malzemeleri özel olarak temin etmeniz de gerekebilir. Tüm bu işlemleri deneyimli bir uzman eşliğinde yapmanız ekonomik olarak daha sağlıklı olacaktır.

Unutmayın! Kuruluşu faaliyete geçirdiğiniz zaman ilk yıl kar elde edemeyeceksiniz. Yani maliyet açısından ilk yılınız yüksek ihtimalle zarar olarak geçecektir. Bu durumu da ilk yatırım maliyeti açısından düşünebilirsiniz. İkinci yılda kara geçebilmeniz ise başarılı reklam faaliyetleri ile gerçekleşecektir.

Geleneksel reklam faaliyetlerinden çok, internet üzerinden reklam faaliyetlerini sürdürmeniz daha faydalı olacaktır. Ayrıca maliyet olarak da daha ekonomik bir seçenektir.

Yukarıda maliyet kalemleriyle verdiğimiz tüm bilgilere dayanarak, bir kreşin size en ekonomik maliyeti 232,500 TL civarında olacaktır. 50 kişi kapasiteye sahip kreş yapıları için bu rakamı referans alabilirsiniz. Kapasite arttıkça maliyetlerde artacaktır.

Mutlaka Kreş Danışmanlığı Hizmeti Almalısınız?

Önünüzde kocaman bir okyanus bulunuyor. Bu okyanusun karşısına güvenle ve hızlı geçebilmeniz için iyi bir kaptana ihtiyacınız var. Eğer rotayı bilmiyorsanız, kaybolabilir ve çıkan fırtınada geminiz batabilir.

Kreş danışmanlığı hizmeti son yıllarda popülerliğini artırmıştır. Ancak herkesin de kreş danışmanı olamayacağını belirtmek isteriz. Nasıl ki bir ürün ya da hizmet alırken, hizmeti ya da ürünü sağlayan kişinin referanslarını inceliyorsunuz, danışmanlık hizmetinde de aynı durum söz konusudur.

Kreş danışmanı seçerken, o kişinin daha önce yaptığı çalışmalara bakın. Hakkındaki yorumları inceleyin. Ancak o zaman doğru bir seçim yaptığınızı anlayabilirsiniz.

İyi bir kreş danışmanı sizi, gereksiz maliyetlerden ve zaman kaybından koruyacaktır. Kısa sürede istediğinizden daha iyi bir kreş işletmesine sahip olmanızda size yardım edecektir.