“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Kreş Açmak İstiyorum Diyorsanız…

03 Mart 2018 - 04:08

Kreş Açmak İstiyorum

Kreş açmak istiyorum, bizim en çok duyduğumuz cümlelerin başında gelmektedir. Okul öncesi alana girmek isteyen, genci, yaşlısı, yatırımcısı, eğitimcisi bir çok kesimden insanlar bulunmaktadır. Her ne olursa olsun önemli olan yapılacak çalışmanın detaylarıdır. Burada dikkat edilmesi gereken husus herkesin ne yaptığı değil sizin ne yapacağınızdır.

Kreş açmak meşakkatli bir iştir. Önemli olan çalışmanın detaylarının belirlenmesi ve sizi güçlü kılacak özelliklerinizin ortaya çıkarılmasıdır. Lakin her ne kadar bilgi güç gibi görünse de doğru kullanılmadığı takdirde bir işinize yaramayacaktır. O yüzden hem sektörünüzü tanımanız gerekmektedir hem de eğitim sisteminizi. Eğer bu konularda da benim fikrim yok diyorsanız yatırımınız şimdiden tehlikeye girdi diyebiliriz.

Kreş açmak istiyorum diyorsanız o zaman ilk yapacağınız iş hedeflerinizi belirlemek olacaktır. Bu hedefler nelerdir diyorsanız o zaman söyleyelim. Öncelikle kreş açmak ticari bir yatırımdır. Unutmamanız gereken birinci kural budur. Elbette her şeyin bir maliyeti var o zaman elinizdeki bütçeyi doğru kullanmanız gerekecektir. Hem ticari bir faaliyet gerçekleştireceksiniz hem de bölgenin ihtiyacını karşılayacak bir ortam oluşturacaksınız. Tüm bunların yanı sıra bir istihdam sağlayan kurum olacaksınız. O zaman geriye kalan arz talep dengesini doğru kurgulamak.

Çevre analizini iyi yapın çünkü elinizdeki bütçe yeterli olmayabilir. Hedeflerinize ulaşabilmeniz için bütçenizi artırmanız gerekebilir. Her ne olursa olsun basit düşünmeyin. Çünkü bir çok kişi basit düşünüp sonunda kaybediyor. Kreş açmak için de ciddi maliyetler gereklidir. En basit bir kreş açmanın maliyeti bile 100,000₺ üzerinde olacaktır. Bir yanılsamayı da ortadan kaldıralım. Kreş açmanın maliyeti yalnızca eğitim araçlarından oluşmamaktadır. Bulduğunuz yerin tadilatlarını düşünün, gerekli asgari standartlara uygun hale getirmeniz bile ciddi bir maliyet olarak karşınıza çıkabilir. Bu durumda elinizdeki bütçe yetmediğinde kaynak oluşturmaya başlarsınız. Bu kaynak çoğunlukla kredi ya da borçlanmayla gerçekleşir. Bu da en büyük yanılgıların başında gelir. Nedeni ise borçlarınızı düşünürken açtığınız kreşin kültüründen uzaklaşmaya başlarsınız. Bir süre sonra ise sıradanlaşmaya başlarsınız. Karşınıza ciddi bir rakip çıktığında ise işiniz daha da zordur. Rekabet gücünüz zayıf olacaktır.

Kreş açmak istiyorum diyenler için diğer bir husus ta küçükten başlayıp büyüme düşüncesidir. Kreşlerde bu düşünce iş yapmaz.Şöyle düşünün, bir minibüsünüz var. Toplu taşıma yapacaksınız ve sadece 14 kişi alacaksınız. Başlangıç ve bitiş noktası arası yakıtınız ve şoför maliyetini düşünün. 14 kişi tam alamayabilirsiniz ve o mesafede zarara girebilirsiniz. Minibüsün tek seferi sizin bir yıllık çalışmanız. Kazanmak için mecburen ayakta yolcu almak zorundasınız. Tabi bu durumda cezasını da düşünmeniz gerekir. İşte kreşler de böyledir. Kapasitenizin üzerine çıkmazsanız, işletmenizin devamı zora girer. Oysa otobüsünüz olsa durum çok daha farklı olur. Tek sefer de daha fazla kazanma şansınız var.

 

Okul Danışmanlığı Hizmetleri olarak yapmış olduğumuz tüm çalışmalarda öncelikle müşterimizin çıkarını maksimum seviyede tutmak olmuştur. Kreş açmak için sizi yönlendiren doğru kimseler olmadığı takdirde yapacağınız yatırımın da uzun vadeli olma şansı çok zayıftır. Bu nedenle ya en baştan doğru kurguyu oluşturacaksınız ya da diğerleri gibi olmaya çalışacaksınız.

Sormak istediğiniz tüm soruları sitemizin İLETİŞİM sayfasında belirtilen adreslere yapabilirsiniz.

Yusuf YILMAZ

Okul Danışmanlığı Hizmetleri

Benzer İçerikler
  • Kreş Maliyetleri
  • [cmsms_row][cmsms_column data_width="1/1"][cmsms_text] Kreş Maliyetleri Kreş Kurulumu planlı bir çalışma ile başlar. Bu anlamda açmayı ...
  • Kreşlerde Mekan Seçimi
  • Anaokulu Mekan Seçimi Anaokulu Mekan Seçimi önemli konulardan biridir. Haliyle gününüzün neredeyse tamamını geçirebileceğiniz bir ...
  • Kreş Açmak Karlı mıdır?
  • Anaokulu ve kreş açacaklar için bu işin detaylarını inceleyelim istedik ve yazımızı hazırlamaya karar verdik. Anaokulu açmak ...
  • Kreş mi Anaokulu mu?
  • Kreş mi Anaokulu Mu? Kreş mi anaokulu mu, Bu işi yapmak isteyen bir çok kişi ikilemde kalmaktadır. Belki de herkesin kafasını karıştıran ...