“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Kreş Açma Maliyeti Ne Kadar Olmalıdır?

01 Ocak 2017 - 13:37

Kreş Açma Maliyeti Ne Kadar Olmalıdır?

Kreş açma maliyeti ne kadar olmalıdır, kreş açmak isteyen girişimcilerin en sık sorduğu soruların başında gelmektedir. Araştırmaların ilk kısmını burası oluşturur. Lakin kreş açma maliyetinin ne kadar olacağı yapılacak çalışmanın büyüklüğüne, yerleşim yerine, kalite algısına, çevresel faktörlere kadar bir unsura bağlı olmaktadır.

Kreş açmak isteyen girişimciler ilk olarak maliyet noktasına takılsa da dikkat ettiğimiz husus herkesin tadilat maliyetlerini çok hafife almalarıdır. Tabi bunun yanı sıra ekstra giderleri ise neredeyse hiç hesaplamamaktadırlar. Kreş açmak için tutacağınız yerin belirlenmesinden sonra emlakçı komisyonu, önden ödenecek bir kaç kira gideri gibi ilk başlarda ödenecek ücretler göz ardı edilmektedir. Bu güne kadar tutmuş olduğumuz yerlerde tüm bina sahipleri önden belirli bir miktar parayı almaları gerektiğini beyan etmişlerdir. Yani hem depozito hem de bir kaç kira bedeli önden vermeniz gerekebilir. En basit anlatımıyla kirası 5,000₺ olan bir yer var diyelim.

Emlakçı : 5,000₺

Depozito  : 10,000₺

Önden istenen kira bedeli : 20,000 ₺

Toplamda 35,000₺ gibi bir gideriniz oldu. Şimdi maliyetlerimize ek bir yük var.

Basit bir gider hesabı diyebiliriz ama sadece başlangıç için geçerlidir. Maliyetlerimizi hesaplarken en çok dikkat etmemiz gereken husus projemizin alt yapısının olmasıdır. Yani ne yapacağımızı adım  adım planlarsak o zaman gereksiz maliyetlerin de önüne geçmiş olacağız. Tadilat giderlerimiz, donanım, mobilya, araç gereçler vb. gibi giderleri düşündüğümüzde ortaya toplam sonuç çıkacaktır.

Kreş açma maliyeti şu kadar olur diyemeyiz çünkü o kadar çok değişken vardır ki hemen hemen her fiyatta kreş açmanız mümkün görünmektedir. Biraz daha açarsak zemin kaplaması yapacağınızı varsayalım. Parke ya da pvc zemin isteyebilirsiniz. 18 ₺ – 150 ₺ arasında seçim yapabilirsiniz. Maliyeti düşürebilmek için alternatifleriniz olacaktır. başka bir örnek bahçe oyun alanınızı 3,000₺ bandında yapabileceğiniz gibi 80,000₺ civarında da yapabilirsiniz.

Yapmış olduğumuz bir kreşin maliyeti 80 kapasiteli anahtar teslim fiyatı 120,000₺ civarındayken 100 kapasiteli bir anaokulunun maliyeti 450,000₺ civarını bulabiliyor. Burada girişimcinin bu iş için beklentileri devreye giriyor. Rekabet ortamında tercih sebebi olabilmeniz için alternatifler üretmeniz gerekmektedir.

Kreş açma maliyeti hususunu özetleyecek olursak hemen hemen her bütçeye kreş açabilirsiniz. Ama önemli olan ne kadar süre kalıcı olacağınız ve neden sizin kreşinizin tercih edileceği sorusuna cevap bulmanızdır.

Okul Danışmanlığı Hizmetleri 01/30/2017

Yusuf YILMAZ

Benzer İçerikler
  • Kimler Kreş Açabilir
  • Kimler Kreş Açabilir ? [caption id="attachment_13586" align="alignleft" width="580"] Kimler Kreş Açabilir ?[/caption] Kreş açmak ...
  • Kreş Açma Maliyeti 2018
  • Kreş Açma Maliyeti 2018 Kreş açarken en önemli hususların başında maliyetler gelmektedir. Bu yazımızda maliyet hesabı yaparken nelere ...
  • Kimler Kreş Açabilir
  • Kimler Kreş Açabilir? Bu yazımızda kreş açmak düşüncesine başlayanların en çok sordukları sorulardan biri olan Kimler Kreş ...