“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Kreş Açma Maliyeti 2018

03 Mart 2018 - 12:01

Kreş Açma Maliyeti 2018

Kreş açarken en önemli hususların başında maliyetler gelmektedir. Bu yazımızda maliyet hesabı yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiğine değineceğiz.

Kreş açma maliyeti hakkında genel bir bilgilendirme yapmak istiyoruz. Bunun en büyük sebebi yanlış anlaşılmaların önüne geçmek ve kurucuların kreş açmak için doğru perspektiften bakmalarını sağlamaktır. Neden yanlış anlaşılmalar diyoruz çünkü en başta hatalı yapılan bir hamle sizin son hamlenize kadar hatalı gidecektir. Burada da karşımıza ciddi maliyetler çıkacaktır.

Kreş açma maliyeti genel hatlarıyla yanlış algılanabilmektedir. Bunu herkes için söyleyemeyiz ama genelleme yaparsak kreş açma maliyetlerini sadece donanım maliyeti ile karıştıran ve toplam maliyetin ne olacağını göremeyenler için vurgulamak istiyoruz. Ucuza yapılabilecek her çalışma adı üstünde ucuz olacaktır. Aslında karşılaştığımız tabloda köylü kurnazlığı diyebileceğimiz bir çok durumla da içiçe olduk diyebiliriz. Çünkü bu tip kurucuların ilk başta baktığı konu bu iş bize ne kadara patlar. İşte bu sorunun cevabı kreş açma maliyeti olarak karşımıza çıkmaktadır. Şimdi biraz detaylara değinelim.

Kreş açma maliyeti hesaplamalarında kestiremeyeceğiniz bir çok husus olacaktır. O yüzden tüme varım yaparak ancak tahmini maliyetleri ortaya çıkarabiliriz. Nasıl mı? En başından başlayalım.

1.Kreş açmak için yer bulma çalışmaları

Öncelikle bize gerekli olan verileri bir araya getirelim. Her zaman değindiğimiz konu nasıl bir kreş yapmak istiyoruz? sorusunu sormamızdır. Sonrasında ne kadar bir bütçe ile yola çıkacağız. Bu aşamadan sonra ise bütçemize ya da yapmak istediğimiz kreşin niteliklerine uygun bir yer bulmaktır. Yer bulma çalışmalarında emlak komisyonu, depozito ve ön peşinatları göz ardı etmeyin. Birinci kural kreş için yer bulmak ve maliyetleri. Bu maliyetler bölgenize göre hesaplanabilir. Ama yine de biz size olacakları söyleyelim. Emlakçı bir kira komisyon alır, yer sahibi bir kaç kira depozito ister ve en az bir kira peşin ister.

2.Tadilat çalışmaları

Tadilat çalışmaları için öncelikle bulduğunuz yerine planına ihtiyacınız olacak. Yerleşim planını kreşe uygun yaptıktan sonra ise tadilat için gerekli koşullar ortaya çıkacak. Kreş binasının yapısına göre, odaların yapılması, elektrik tesisatı, zemin kaplama, tuvaletler, mutfak ve yemekhane alanlarının oluşturulması sırasında kullanacağınız bir çok teknik detay bizi bekliyor. Buradaki maliyetler yine sizin seçimleriniz doğrultusunda artı ya da eksi olacaktır.

3. Tefrişat Uygulamaları

Kreş açma maliyetlerinin sona kalan kısmı. Bütçenizin son kısmı burada şekillenecektir. Seçimleriniz doğrultusunda burada karşınıza her türlü maliyetin çıkması mümkündür. Ortalama vermek zor ama yine de bölgenizin seviyesine göre seçimleriniz olacaktır.

4. Reklam Çalışmalarınız

Belki de bir çok kreş açan kişinin çok önemsemediği ve boşa giden harcamalar olarak göze çarpan maliyet kalemidir. Burada dikkat etmeniz gereken detay ise en azından bir tabela yaptıracaksınız. Sonuçta tabela da bir reklam aracıdır.

5. Prosedür Giderleri

Prosedür giderleri içinde harçlar yer almaktadır. Tabi bunun yanı sıra işletme kuruyorsanız bir de işletme kurulum maliyetlerini düşünmeniz gerekmektedir.

Ne yaparsanız yapın öncelikle bölgenizin özelliklerini iyi bilmeniz gerekmektedir. Çünkü yapacağınız çalışmaların detayları bölgenize göre şekillenecektir. Çok elit bir bölgede orta segment bir kreş açmakla, bölgesinde düşük ücretlerle kreş hizmeti verilen bir bölgede de elit bir çalışma yapmak arasında bir fark yoktur. Çünkü ikisinde de kendinizi ifade edebilmeniz için çok güçlü yanlarınızın olması gerekiyor ki tercih edilebilesiniz.

Kreş Açma Maliyetleri için kısa bir bilgilendirme yapmış olduk. Bunların yanı sıra ekstra giderleriniz mutlaka olacaktır. O yüzden en başta oluşturduğunuz bütçenizde bu tür ayrıntılar için %10 luk bir pay oluşturun.

Bundan sonra yapacağınız her detay ekstra maliyete girecektir.

Daha fazla bilgi için Anaokulu Danışmanlığı Resmi sayfamızı takip edebilirsiniz.

Benzer İçerikler
  • Kimler Kreş Açabilir
  • Kimler Kreş Açabilir ? [caption id="attachment_13586" align="alignleft" width="580"] Kimler Kreş Açabilir ?[/caption] Kreş açmak ...
  • Kimler Kreş Açabilir
  • Kimler Kreş Açabilir? Bu yazımızda kreş açmak düşüncesine başlayanların en çok sordukları sorulardan biri olan Kimler Kreş ...