img 0544 213 3009
bilgi@kresacmak.com
img Turgut Reis Caddesi 4/7 Tandoğan ANKARA
  • Follow us:
15th Eyl

2013

Kimler Anaokulu Açabilir

Fikir olarak oluşmuş fakat detayları konusunda bilgi sahibi olmadığınız bir projeniz mi var? İşte bu nokta da aklınıza takılan soruları arama yoluna gidersiniz. En yakınınızda bulunanlardan bu konuda fikir alışverişleri yaparsınız. Son olarak “Peki, Ben anaokulu açmak için gerekli yeterliliklere sahip miyim? diye sorabilirsiniz.

Kimler anaokulu açabilir konusunu ele alacağız. Bu noktada şunu net olarak söyleyebiliriz ki hemen hemen herkes anaokulu ya da kreş açabilir. Bu konuda hiç bir kısıtlama bulunmamaktadır. Lakin kurumunuz için bir müdür atamanız gerekecektir. İşte o kişinin şartları her anlamda profesyonellik gerektirir. Çünkü atayacağınız kurum müdürünüz sizin kurumsal yüzünüzü oluşturacak en önemli aktördür.

Kurum müdürünüzü de belirledikten sonra geriye anaokulunda çalışacak öğretmen ve diğer kadronuzu oluşturmak olacaktır. Kurucu olarak tüm bunları yapabileceğiniz gibi kurum müdürünüzünde yapması olağandır. Çünkü her ne kadar kurucu olursanız olun işi bilenlere bırakmak en mantıklısıdır. Tüm kadronuz oluştuktan sonra geriye çekilin ve işiniz sadece gözlem olsun. Sonuçta müteşebbis olan sizsiniz. Herşeyi kontrol etmek elinizde.

Peki kimler kurum müdürü olabilir?

Eğer Anaokulu açacaksanız Kurum müdürünüzün en az 2 yıl bu alanda görev yapmış olma şartı bulunmaktadır. Aynı zamanda lisans düzeyinde bir diplomasının da olması gerekmektedir. Konu ile ilgili detaylı bilgiye Millî Eğitim Bakanlığı Özel öğretim Kurumları Yönetmeliğinin Yöneticilerin nitelikleri başlıklı 30 uncu maddesinde koşullardan ulaşabilirsiniz.

Kurumlara müdür ve müdür yardımcısı olarak atanacaklarda aşağıdaki şartlar aranır:

Milletlerarası kurumlar ile yabancı okullarda görevlendirilecekler hariç Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

Okul öncesi eğitim kurumlarında; görev yapacağı okulda öğretmenlik yapma koşullarını taşımak ve resmî veya özel öğretim kurumlarında en az iki yıl asıl görevli olarak öğretmenlik yapmış olmak; bu şartları taşıyan öğretmen bulunmaması hâlinde ilkokul ve ortaokullarda öğretmenlik yapma koşullarını taşıyıp resmî veya özel öğretim kurumlarında en az iki yıl asıl görevli olarak öğretmenlik yapmış olmak.

lkokul, ortaokul, özel eğitim ve ortaöğretim okullarında; görev yapacağı okulda öğretmenlik yapma koşullarını taşımak ve resmî veya özel öğretim kurumlarında en az iki yıl asıl görevli olarak öğretmenlik yapmış olmak.

Share This :

No comments so far!

You must be logged in to post a comment.