“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Kreş Maliyetleri

09 Eylül 2013 - 17:51

[cmsms_row][cmsms_column data_width=”1/1″][cmsms_text]

Kreş Maliyetleri

Kreş Kurulumu planlı bir çalışma ile başlar. Bu anlamda açmayı düşündüğümüz anaokulunun özelliklerini, eğitim anlayışımızı ve kalite anlayışımızı ortaya koymak ve bunların üzerinden gitmek avantajlı olacaktır. kreş kurmaya başlamadan önce neler yapmamız gerektiği konularına değinelim.

Şuan elimizde hiç birşey yok ve bir anaokulu açma fikrimiz var. Eğer okul öncesi eğitim alanında bilgimiz var ise bu bir avantaj olacaktır ama yok ise bu alan ile ilgili araştırmalar yapmamız gerekmektedir. Herşeyden önce yapacağımız iş için bir kar zarar analizini yapmamız gerekmektedir. Gider kalemlerini iyi hesaplamak ve kurumu açtıktan sonra işletmeyi idame ettirebilecek durumu göz önünde bulundurmamız gerekecektir. En kötüsünü düşünerek hareket etmek daha akıllıca olacaktır. Çünkü tüm planlarımızı bu doğrultuda yapacağız. Minumum ve maksimum oranları ele alarak ön planlama aşamasına geçeceğiz.

Burada anaokulu veya kreş açmak isteyen herkesin aklına gelen ilk konu şüphesiz ki “Bir kreşin maliyeti nedir?” sorusu olacaktır. Bir anaokulunun maliyetini hesaplamak için, gider kalemlerini ve anaokulunun ihtiyacı olabilecek doneleri belirlemek lazımdır. Aşağı yukarı tahmini rakamlarla konuşacak olursak bir anaokulu maliyetini inceleyelim.

Kurulum  için ihtiyacımız olacak malzemelerin temini aşaması. Burası biraz göreceli bir kavram. Çünkü sizin isteğinize göre fiyat şekillenecektir. Okul donanımlarını göz önüne aldığımızda önce bilmemiz gereken anaokulunda olması gereken bölümlerdir.

Nedir bir anaokulunda bulunması gereken bölümler;

 1. Kurucu / Kurucu Temsilcisi Odası
 2. Müdür Odası
 3. Sağlık Odası
 4. Sınıflar
 5. Uyku Odası
 6. İç mekan Oyun Alanı
 7. Bahçe Alanı
 8. Tuvalet
 9. Mutfak

Yukarıda belirttiğimiz odalar Standartlar Yönergersine bağlı kalınarak yazılmıştır.  İdeal bir anaokulunda olması gereken bölümler bunlardır. Tabi her anaokulunda bu bölümleri göremeyebiliriz. Nedenini merak ediyor olabilirsiniz. Ama bunu en iyi cevaplayacak olan yine gördüğünüz anaokullarının kendileridir. Ama biz yine açıklık getirelim.

Yönergede Kurucu veya kurucu temsilcisi ile müdür aynı odayı kullanabilir diye bir ibare mevcuttur. Yani oda sayısından bir tasarruf yaptık. Yine yönergede Uyku odası  isteğe bağlı olarak yapılabilir diye ikinci bir ibare bulunmaktadır. Bir tasarrufta buradan gerçekleştir. ( Buradaki mantık çocukların uyku odalarının yerine sınıf içine kampetler kurularak uyutulması sebebiyle Uyku odasının olacağı alanı sınıfa çevirmektir.) Gelelim sağlık odasına, eğer anaokulunuzun kapasitesi 100 ve üstü olacaksa bir sağlık odasının bulunması gerekmektedir. Kapasitemizi 100 öğrencinin altında tuttuğumuzu düşünürsek bir oda da buradan tasarruf sağlamış olduk.  Zaten geri kalan alanlar olmazsa olmazlardandır.

Şimdi kaldığımız yerden devam edelim. Maliyetlendirme çalışmalarımızı 100 kapasitenin altında düşünerek hareket ediyoruz.

Kurucu odası ve Müdür odasını isteğimize uygun olarak döşeyebiliriz. Burada yapacağınız minumum harcama 4,000 TL ile 10,000 TL arasında olabilir. Tamamen sizin zevkinize kalmış bir durum.

Anaokulu sınıfı için yapacağımız masraf tam donanımlı olmak üzere 7,000 TL ile 20,000 TL arasında olacaktır. Bu  rakamları sınıf sayımıza göre hesaplayabiliriz.

Uyku odası eğer istersek iç dekorasyonu ve kampetler ile birlikte 2,000 ile 5,000 TL arasında olacak.

İç mekan oyun alanı için masrafımız ,  hayal gücümüze bağlı olarak 1000 TL ile 30000 TL arasında bir rakam olabilir.

Bahçe Alanımızda yapacağımız masrafımız,  5,000 TL ile 30,000 TL arasında olacaktır.

Tuvaletler için yapacağımız tadilat işlemlerine de yine zevkimi göre değişmekle birlikte 3,000 TL ile 5,000 TL arasında olacaktır.

Mutfak alanımızda ise komple herşey dahil dersek çocuk masaları ve mutfak malzemeleri dahil, 15,000 TL ile 35,000 TL arasında olacaktır. Burayı okuduktan sonra hemen diyebilirsiniz ki ya bir mutfak o kadar eder mi ? Standartları düşündüğümüzde evet eder. Haliyle anaokulu için bulduğunuz yerin mutfağını yeniden tasarladığınızı düşündüğümüzde bu rakamların bile üzerine çıkma olasılığınız olduğunu söyleyebilirim.

Diğer Kreş Maliyetleri

Birde burada görünmeyen perdeleriniz ve iç dekorasyonla alakalı olabilecek diğer hususları düşünürsek bir 5,000 TL daha ekleyebiliriz.

Bütün buraya kadar bahsettiklerimizi minimum üzerinden gidersek hesaplayalım.  Toplamda 42,000 TL.

Bunların dışında olan unsurlar, işletmenizin resmi açılışının yapılması, ruhsat işlemleri için ödeyeceğiniz rakamlar. Ne kadar gider derseniz Ruhsat işlemleri ve diğerleri için en az 6,000 ile 10,000 TL arasında bir rakamı daha toplama ekleyebilirsiniz.

İşletmenizin yerini kiralayacak iseniz kira giderlerini de bu rakamların üzerine ekleyiniz. Bahsettiğimiz bu anaokulu yaklaşık olarak 15 öğrenci kapasiteli. Her sınıf için minimum 7,000 TL daha eklemeniz gerekecek.

Bir sınıfta maksimum 15 öğrenci alacağınıza göre ortalama 50 kapasiteli bir anaokulu veya kreşin maliyeti 59,000 TL yi bulacaktır. Hiç bir şeyden kaçmıyorum dediğinizde Toplam tutarınız 154,000 TL civarında olacaktır. Bu kadar paraya 3 tane okul açarım da diyebilirsiniz. Ama unutmayın ki kalite politikası sizin kontrolünüzde.

Tabi tadilat maliyetlerimizi de unutmamak gerekiyor. Zeminden elektrik tesisatına kadar bir çok detay bizi bekliyor.

Planlamamızı bitirdik. En azından maliyetler konusunda bir bilgimiz oldu. Şimdi anaokulumuzu nasıl açacağız. Nerden başlayacağız.

İşlemler

Öncelikle başvuru evraklarımızı tamamlamamız gerekiyor. Bunlara nereden ulaşacağım diyorsanız sizi yormuyoruz. Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğini ekte bulabileceksiniz.  Burada yasal başvurular için yapmanız gerekenler harfiyen yazmaktadır. Herkes bu aşamayı çok zor bulur ama dikkatli incelediğinizde hiç te öyle olmadığını anlayacaksınız.

Şirket kurulumu işleminizi başlatacaksınız. Çünkü başvurunuzu bireysel olarak yapmayacaksınız. Eğer kurum müdürü olma gibi bir durumunuz var ise kendiniz yok ise bir müdür tayin etmeniz gerekecek. Başvuru yaparken buna ihtiyacınız olacak. Ama tüm detayları ekteki dosyada bulabileceksiniz.

Aynı zamanda paralel olarak gidecek işlerimiz vardır. Başvuru sürecinden sonraki aşama anaokulunun içinin donatılması olacaktır. Hazırlıklarınızı bitirdiğinizde zaten itfaiye ve çevre şehircilik bakanlığı gibi yerlerden anaokulu açılmasında problem yoktur gibi bir yazı almanız gerekecek. O yüzden tadilatlarınızın içerisinde bunlar olacak . ( Biraz önce maliyetleri belirlerken bu konuya değinmedik. Çünkü bilmiyorduk) Buralarda cuzi rakamlar ödeyeceksiniz. Onlar onay verecek ve yönetmelikte yer alan diğer husuları da yerine getirdiğinizde en azından ruhsat için tüm işlemleriniz bitmiş olacak . Başvurumuzu yaptığımızda hem tadilat işlerimiz var ise bunları tamamlayacağız hem de anaokulu donanımlarımızı tamamlayacağız. İç dekorasyon anlamında herşey bittikten sonra, Milli Eğitim bakanlığına bütün evraklarım tamam deyip teftişe gelmelerini isteyeceğiz. Bir tarih verecekler ve o tarihte anaokulunuza gelip kontrollerini yapacaklar ve size kapasitenizi belirleyecekler. Eğer herşey yolunda ise ve eksiklik tespit edilmemişse Anaokulunuz hayırlı ve uğurlu olsun. Ön kayıt alabilirsiniz. Yapmış oldukları çalışmalar sonucunda bir hafta ile 15 gün arasında ruhsatınıza kavuşacaksınız ve eğitime başlayabileceksiniz.

Anaokulunuzu kağıt üstünde kurduk. İş bundan sonra başlıyor. Tanıtım çalışmalarınız, duyurularınız gibi bir çok detayı da gözden kaçırmamanız gerekecek. Toplam ne kadar süreye ihtiyacım var derseniz en kötü şartlarda 45 günlük bir süreç sizi bekliyor olacak.

Bu bilgiler yeterlil değil diyorsanız, sitemizden bağımsız Bloğumuza göz atabilirsiniz. Aynı zamanda okulöncesinde diğer danışmanlık konuları ile ilgili  Anaokulu Danışmanlığı Sitemizi de ziyaret edebilirsiniz.

[/cmsms_text][/cmsms_column][/cmsms_row]

Benzer İçerikler
 • Kreşlerde Mekan Seçimi
 • Anaokulu Mekan Seçimi Anaokulu Mekan Seçimi önemli konulardan biridir. Haliyle gününüzün neredeyse tamamını geçirebileceğiniz bir ...
 • Kreş Açmak Karlı mıdır?
 • Anaokulu ve kreş açacaklar için bu işin detaylarını inceleyelim istedik ve yazımızı hazırlamaya karar verdik. Anaokulu açmak ...
 • Kreş mi Anaokulu mu?
 • Kreş mi Anaokulu Mu? Kreş mi anaokulu mu, Bu işi yapmak isteyen bir çok kişi ikilemde kalmaktadır. Belki de herkesin kafasını karıştıran ...