Kreş Açmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Kreş Açmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Anaokulu ve kreş açmadan önce bilinmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Anaokulu açmak için düşüncesi olanların bu noktaları görmemesi ilk aşamadan mümkün değildir. Çünkü her ne kadar basit bir mantıkla hareket edilse bile bunun yanı sıra bir çok detay karşımıza çıkacaktır. Yaptığımız çalışmalar ve karşılaştığımız durumlar bu konu hakkında biraz bilgilendirme yapmamız gerektiğinin önemini artırmıştır.

 

Herşeyden önemlisi amacımız kaliteli eğitim kurumlarının kurulmasına aracılık etmektir. Haliyle açmayı düşündüğünüz kreşin tüm detaylarına hakim olabileceğiniz bir ortamı da sizlere sunmayı amaçlıyoruz.

Kreş açmak isteyen kişiler ilk nereden başlarlar? gibi bir soruya karşılık olarak söyleyeceğimiz hemen internetin başına geçerler ve araştırma yaparlar. İlk olarak öğrenci kayıt fiyatları araştırılır ve ardından karlı bir iş olup olmayacağı konusunda karar  kılınır. Sonraki araştırmalar bir anaokulunun maliyeti ne kadardır? sorusuna cevap aramaktır. Şimdiden söylemek gerekirse bir anaokulunun maliyeti, sizin oluşturmayı düşündüğünüz yapının kalitesi ve büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Çünkü Kreş mekan seçimi, yerleşim yerinin büyüklüğü birer unsurdur. Sonraki aşamalarda anaokulunun iç donanımlarının temin edilmesi ve buradaki tutum da yine sizin kalite anlayışınızla paralel olarak fiyata etki edecektir.

Yapılan araştırmalar sonucunda verilen karardan sonra yerleşim yeri seçimine gidilir. Çevrede araştırmalar yapılır ve kreşe uygun olan yer belirlenir. Sonra yasal işlemler başlatılır. Geriye kalan unsur sadece içeriyi istenilen duruma getirmektir. Bireysel yapıldığı zaman çok meşakkatli ve detaylı bir iş olduğu görülecektir. Her bir detay size fiyat olarak geri dönecektir. Sonuçta sizde önemli bir karar aldınız ve eğitim kurumunu açmaya karar verdiniz. Tabi bu süreçte bir çok kişi karşınıza çıkacak ve belkide yapmaya çalıştığınız işten vazgeçme noktasına bile gelebileceksiniz. Ama önemli olan inandığınız projenin peşinden gitmektir. Kim ne derse desin inandığınız takdirde başarı sizinle birlikte olacaktır.

Yeri bulduktan sonraki aşamaların her birini tamamladınız ve artık kreşinizin açılış işlemlerine sıra geldi. Çok heyacanlısınız, ama karşılığını almak herşeyden önemli. Resmi olarak tüm işlemlerinizi de bitirdiniz. Artık bir Kreşiniz var ve işletmeye hazır.

Yukarıda anlattığımız durum olması gerekenlerdir. Asıl mesele şimdi başlıyor.

Başlangıçta yapmış olduğunuz maliyet hesabınızla kreşinizi bitirdiğiniz zamanki hesapların birbiri ile tutmadığını göreceksiniz. Kesinlikle söyleyebilirim ki beklediğiniz rakamların üstüne çıktınız. Nedeni basit. Ön göremediğiniz unsurlar karşınıza çıktı ve ufak tefek harcamaların bu kadar büyük sonuçlar çıkaracağını kestiremediniz. Sonuç olarak bir kreşiniz oldu herşeye değer değil mi?

Asıl mesele şimdi başlıyor demiştik ve şimdi devam ediyoruz. Eğer okul öncesi ile ilgili bilgi sahibi iseniz şanslısınız demektir. Çünkü rekabetin yüksek olduğu bir piyasaya girdiniz ve rekabet gücünüzün maddiyatla ölçülebildiği zamanlara geldiniz. Yapacağınız uygulamalar, öğrenci kayıt etmek için uygulayacağınız stratejileri düşününce işinizin henüz başında olduğunuzu söylemek yanlış olmaz. Bu konuda size tek bir şey söyleyebilirim ticari bilgiye ihtiyacınız olacak. Bunun için yapmanız gerekenleri, rekabet edebilmek için gerekli unsurları, tanıtım stratejilerinize kadar bir çok noktanın ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz. Tabi bunların yanı sıra çalışma arkadaşlarınızı seçerken dikkat etmeniz gereken noktaları da unutmamak gerekir. Bir kreşi kreş yapan içinde çalışan öğretmenleridir. Onlar sizin vizyonunuzun temsilcileri olacaklardır. Onların kuruma bağlılığı ve sürekliliği, ailelerin size bağlılığı ve sürekliliği anlamına gelmektedir. Sonuçta çocuklarla akşama kadar beraber olan öğretmenleridir. Burası da hassas bir noktadır. Kreş müdürünüz sizin eliniz kolunuz olacaktır. O nedenle profesyonel bir okul müdürü sizi de profesyonel bir hale getirecektir.

Bu yazımızda sadece üstten geçtik, bir nevi tüme varım yaptık. Bu yazımızdan sonra sizin kreş açmak ile ilgili düşüncelerinizi tahmin etmek çok da zor değil. Biraz kafanız karıştı belki ama yazımızı dikkatlice okuduğunuz da karşılacağınız durumun farkında olmanızı istedik.  Şimdiden yeni kreşiniz hayırlı uğurlu olsun.